W niedzielę, 1 października, odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce. Tego dni w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie miała miejsce uroczysta gala, na której wręczono Nagrodę Literacką „Nike”. Decyzją jury laureatką jednego z najbardziej renomowanych wyróżnień została autorka powieści „Ten się śmieje, kto ma zęby” – Zyta Rudzka. Ponadto Grzegorz Piątek tryumfował wśród czytelników, bowiem za reportaż „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” pisarz zdobył „Nike” Czytelników.
W skład tegorocznego gremium oceniającego dzieła literackie wchodzili renomowani literaturoznawcy, dziennikarze, krytycy oraz autorzy. W ramach 27. edycji Nagrody Literackiej „Nike” o wygranej decydowała kapituła w następującym składzie: Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Krzysztof Siwczyk, Inga Iwasiów, Justyna Jaworska, Maria Zmarz-Koczanowicz, Maria Topczewska, Tadeusz Nyczek oraz Masza Potocka.
Dla Zyty Rudzkiej tegoroczna nominacja do konkursu finałowego była drugim tego typu przypadkiem w literackiej karierze. Kilka lat wcześniej, dokładnie w 2019 roku, kapituła wyznaczyła „Krótką wymianę ognia” autorstwa Rudzkiej do grona finalistów konkursu. Choć pierwsze razy pamięta się zdecydowanie najlepiej, to niewątpliwie 27. edycja „Nike” pozostanie tym najpiękniejszym wspomnieniem. Jako laureatka jednej z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie literatury, Zyta Rudzka na zawsze pozostanie w annałach polskiej historii dzieł pisanych.
„Ten się śmiej, kto ma zęby” to powieść przybliżająca historię małżeństwa fryzjerki męskiej i dżokeja. Owdowiała Wera staje przed wyzwaniem kupienia porządnych butów do trumny swojemu zmarłemu mężowi. „Moja bohaterka straciła miłość, męża, pracę. Niewielki dorobek wyprzedała na bazarze. Ale Wera jest nie do zdarcia. Nie celebruje utraty. Nie chce być wdową ani ofiarą. Kocha, kogo chce, i żyje, jak chce, stąd jej siła. Spotykam ciągle takie kobiety – chciałam oddać im głos” – informuje Rudzka. Jak czytamy w opisie nominacji „Rudzka pisze powieść o miłości (a nawet wielu miłościach) i kobiecej sile, ale też upomina się o silne bohaterki, wyłamujące się stereotypom i czytelniczym przyzwyczajeniom”. Z kolei „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” Grzegorza Piątka, to wspaniały reportaż opowiadający o budowaniu Gdyni od podstaw oraz o ideałach Polski z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Nagroda Literacka „Nike” to prestiżowe wyróżnienie przyznawane nieprzerwanie od 1997 roku. Organizatorem konkursu jest „Gazeta Wyborcza” oraz Fundacja Nagrody Literackiej „Nike”, natomiast fundatorem – Fundacja Agory. Celem całego przedsięwzięcia jest promocja polskiej literatury współczesnej. Laureat „Nike” otrzymuje specjalną statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych. W przeszłość wyróżnienie zdobywali czołowi przedstawiciele polskiego świata literatury m.in. Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk, Dorota Masłowska, Tadeusz Różewicz czy Stanisława Barańczak.
/JKI/
Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com
Źródła: lubimyczytac.pl; sklepbeczmiana.pl