28 lutego w ramach cyklu debat organizowanych w Domu Edukacji Medialnej (DEM) Fundacji Edukacji i Mediów odbyła się dyskusja pt. „Media w obliczu wojny – co zmienił konflikt na Ukrainie? Spotkanie prowadziła Paula Jakubik, a udział w nim wzięli: Tomasz Jakubiak, przewodniczący Rady Nadzorczej Polskapress, dr Karol Gac, redaktor naczelny DoRzeczy.pl oraz dr Adam Stolarz, specjalista ds. bezpieczeństwa i zarządzania. Debatę poprowadziła Paula Jakubik.
Truizmem jest stwierdzenie, że nieco ponad rok temu zmienił się nasz świat. Wraz z pełnoskalową agresją Rosji na Ukrainę, konflikt rozpoczęty w 2014 roku wszedł w nową fazę. Fazę jakiej od zakończenia II wojny światowej nie widziano w tej części Europy. Wraz z tymi wydarzeniami zmienił się także świat mediów. Weryfikacji uległy dotychczasowe zasady i uwarunkowania związane z ich funkcjonowaniem. Właśnie o tym oraz o konsekwencjach wojny zarówno aktualnie, jak i w przyszłości rozmawiali nasi eksperci oraz zgromadzona publiczność. Jakie wnioski płyną z tej dyskusji?
Przede wszystkim z wojny na Ukrainie wyciągnąć konstruktywne wnioski. Świat po rosyjskiej agresji w 2014 zmienił się nieodwracalnie. Wielu z nas dostrzegło to jednak niestety dopiero rok temu, kiedy konflikt wszedł w fazę „gorącej” wojny, która zasięgiem objęła sporą część terytorium naszego sąsiada. Konflikt pokazał też prawdziwe oblicze i zamiary Rosji i jej przywódców. Liczba mnoga jest to uzasadniona ponieważ wbrew usiłowaniom niektórych, wcale nie jest to konflikt z Putinem. Wojnę popiera niemal cała rosyjska klasa polityczna i wyraźna większość Rosjan.
Już niebawem obszerne fragmenty spotkania opublikujemy na kanale „DEM TV” i w mediach społecznościowych Fundacji Edukacji i Mediów. Serdecznie zapraszamy do ich obejrzenia.
/mt/
Fot. G. Izbicki