W ostatnim czasie wiele mówi się na temat Euro 2036, które miałoby się odbyć w naszej ojczyźnie. Na wstępie nasuwają się pytania: Czy jesteśmy na to gotowi? Czy mamy wystarczająco duże stadiony, aby zostać samodzielnym gospodarzem europejskiej klasy wydarzenia?
10 października 2023 roku UEFA ogłosiła gospodarzy EURO 2028 i EURO 2032, będą nimi kolejno Wielka Brytania wraz z Irlandią oraz Włochy wraz z Turcją. Możemy wyciągnąć stąd wniosek, że najbliższym możliwym terminem w którym Polska ponownie mogłaby organizować Euro byłby rok 2036.
Zacznijmy od wymogów, jakie UEFA stawia organizatorom turnieju. Gospodarz powinien posiadać minimum 10 stadionów w których:
- jeden będzie o pojemności 60000 widzów
- jeden, najlepiej dwa o pojemności 50000 widzów
- cztery o pojemności 40000 widzów
- trzy o pojemności 30000 widzów
Główne pytanie brzmi, czy polskie stadiony spełniają powyższe wymogi. Otóż nie, kilka obiektów takich jak Stadion Śląski, Stadion w Poznaniu, czy chociażby twierdza reprezentacji PGE Narodowy bez wątpienia musiałoby zostać powiększonych. Jednak do 2036 roku jest to jak najbardziej prawdopodobne. Kandydatami do miana stadionu finałowego byliby PGE Narodowy (58 274 miejsc, potrzeba rozbudowy o niespełna 2 tysiące) oraz Stadion Śląski (54 378 miejsc, potrzeba rozbudowy o prawie 6 tysięcy). W przypadku tego drugiego sprawa jest o tyle prostsza, że wystarczyłoby dobudować trybunę (w jednym miejscu między dachem a trybunami jest kawałek miejsca)- jednak mimo wszystko Chorzów wydaje się być mniej atrakcyjnym miastem względem Warszawy pod kątem organizacji finału omawianego przez nas turnieju. Bez wątpienia Stadion Śląski byłby wówczas jednym z dwóch stadionów o pojemności min. 50 000 fanów. Drugim stadionem byłby Enea Stadion w Poznaniu lub Tarczyński Arena we Wrocławiu. UEFA dopuszcza opcję z jednym pięćdziesięcio tysięcznym stadionem, ale lepiej sprostać wymogom i mieć dwa obiekty.
Zatem reasumując, przydzielmy najbardziej prawdopodobne stadiony (niektóre po przebudowie) do wymogów UEFA:
-60 000 widzów: PGE Narodowy (Warszawa)
-50 000 widzów: Stadion Śląski (Chorzów) i ewentualnie Enea Stadion (Poznań)
-40 000 widzów: Enea Stadion (Poznań), Tarczyński Arena (Wrocław), Polsat Plus Arena (Gdańsk), Stadion Miejski w Łodzi*,
-30 000 widzów: Stadion Henryka Reymana (Kraków), Arena Zabrze, Stadion Wojska Polskiego (Warszawa), Stadion Zdzisława Krzyszkowiaka (Bydgoszcz)**
*Stadion Miejski w Łodzi obecnie liczy 18 000 miejsc jednak istnieje realna możliwość podwojenia miejsc obiektu z czego zdają sobie sprawę władze miasta. w 2008 powstał nawet projekt w którym mówiono o 36 000 miejsc.
**Stadion Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy jest głównie kojarzony z olimpijskimi dyscyplinami.
Do Euro 2036 mamy sporo czasu, więc wszelkie rozbudowy stadionów wchodzą w grę. Bez wątpienia najbliższe lata będą kluczowe a obecnie nie pozostaje nic innego jak czekać na decyzję władz UEFA.
Wojciech Piech