„123456”, „qwerty”, „imie123” – i inne. Kiedy zastanawialiście się nad hasłem do kolejnego konta, zapewne i takie pomysły przychodziły Wam do głowy, bo ileż kombinacji można wymyślać! W efekcie pewnie nieznacznie modyfikowaliście hasło, z którego korzystacie na innych profilach, a potem przy logowaniu zastanawialiście się, którego tym razem użyć… Brzmi znajomo?
Ustawienie silnego hasła to podstawa, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim danym. Z pewnością wielokrotnie czytaliście, że ustawiamy tak proste hasła, że hakerzy bez problemu mogą je złamać.
W maju powstał też ranking haseł najczęściej używanych przez Polaków. Są to kolejno:
- 123456
- qwerty
- zaq123wsx
- 123456789
- 12345
- polska
- 1234
- lol123
- mateusz
- 111111
Jak widać powyżej, silnymi nazwać ich nie można. Włamanie się na konto „zabezpieczone” taką kombinacją znaków nie wymaga żadnego wysiłku.
Dlatego Google, by chronić dane swoich użytkowników, zapowiada wprowadzenie nowej usługi. W swojej przeglądarce Chrome zamieści funkcję, która na bieżąco będzie oceniać zapisane hasła i jeżeli uzna je za niewystarczające, zasugeruje użytkownikowi zmianę na bezpieczniejszy ciąg znaków. Jeśli więc będziemy zapisywali nowe hasła, to narzędzie powiadomi nas o tym, a być może także przygotuje propozycję zmiany. Ponadto nowego hasła nie będziemy musieli nawet pamiętać – zostaną zapisane zarówno na komputerze, jak i w chmurze, dzięki czemu później będzie można logować się automatycznie także z innych komputerów. O tym, czy będziemy chcieli skorzystać z tej funkcji, zdecydujemy sami.
Jeżeli widzicie ryzyko z użytkowania nowego narzędzia Google, które dostępne będzie po kolejnej aktualizacji systemu, mamy dla Was krótką ściągę, jak samodzielnie ustawić silne hasło:
- Im więcej znaków, tym silniejsze hasło
- Zawiera kombinację liter, cyfr i symboli
- Zawiera kombinację wielkich i małych liter
- Nie zawiera sekwencji kolejnych liter, jak np. słynne qwerty
- Nie zawiera danych osobowych Twoich lub Twojej rodziny (data urodzenia, numer telefonu, PESEL itd.)
- Nie zaczyna i nie kończy się spacją
- Nie używaj tego samego hasła w kilku witrynach!
/GGO/
Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com