Większość młodych Polaków nie zamierza odkładać pieniędzy na emeryturę. Pytani, dlaczego nie wykorzystują różnych możliwości oszczędzania, odpowiadają, że nie mają zaufania do rządzących lub jest na to za wcześnie.
Najnowszy raport przygotowany dla Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych przez dr Katarzynę Sekścińską wskazuje, że 59% młodych Polaków nie odkłada pieniędzy na emeryturę, a co piąta kobieta i co czwarty mężczyzna wcale nie zamierza tego robić.
Brak wiedzy Polaków w zakresie instrumentów finansowych przyczyną rzadkiego oszczędzania
Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiając badania podczas Europejskiego Kongresu Finansowego podkreśliła, że jedynie 31% Polaków w wieku od 18 do 30 lat świadomie oszczędza. Świadomość młodych ludzi jest niska, ponieważ nie interesują się tą tematyką. Mimo, że 70% respondentów uważa ją za ważną, to znacząca większość odbiera ją jako nudną i trudną. Brak zainteresowania sprawia, że wiedzę na temat oszczędzania pieniędzy na emeryturę połowa młodych Polaków czerpie jedynie z telewizji.
Młodzi Polacy natomiast pozytywnie oceniają stan sawojej wiedzy na temat systemu emerytalnego i oferowanych rozwiązań. Niestety, ich odczucia mijają się z rzeczywistością. Większość osób posiada znikomą wiedzę w zakresie tej dziedziny, jak i szeroko pojętej ekonomii.
Badania przeprowadzone w 2018 r. przez Narodowy Bank Polski przeprowadzone na dzieciach i młodzieży w zakresie świadomości ekonomicznej, wskazywały na znikomą wiedzę o makroekonomii, którą młodzi pozyskują przede wszystkim od rodziców i ze szkoły. Co ważne, zaledwie niewielka część uczniów wiedziała o programach edukacyjnych. Podobnie w zakresie systemu emerytalnego, młodzi dorośli niechętnie biorą w nich udział. Większość nie jest zainteresowana tematyką lub usprawiedliwia się brakiem czasu.
Zachęcanie do oszczędzania młodych pokoleń to zadanie dla instytucji finansowych
Wśród wszystkich instrumentów długoterminowego oszczędzania, największą popularnością cieszą się Pracownicze Plany Kapitałowe. Jednak w szerszej perspektywie, następuje to stosunkowo rzadko. Pytani, dlaczego nie korzystają z Indywidualnych Kont Emerytalnych, Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego czy wspomnianego PPK, młodzi dorośli odpowiadają, że nie wierzą w stabilność przepisów lub jest na to za wcześnie.
Niemal identyczne wnioski wynikają z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. Ponad 25% młodych Brytyjczyków nie ma żadnych oszczędności na emeryturę. Tam jednak wynika to z faktu popularności samozatrudnienia wśród młodych osób, które nie zobowiązuje do odkładania oszczędności.
Katarzyna Sekścińska jako wniosek wynikający z badań wskazała, że przed instytucjami finansowymi stoi wyzwanie, by zachęcić nowe pokolenia do oszczędzania na emeryturę. Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego stwierdził: „Połowa ludzi między 18 a 34 rokiem życia mieszka z rodzicami, to jest bariera wejścia w dorosłość. Posiadanie własnego lokum i założenie rodziny to potrzeby pierwsze w kolejności, więc kwestia emerytalna jest na odległym planie”.
Konieczność edukacji młodzieży w kwestiach oszczędzania
Świadomość finansowa powinna być kształtowana od najmłodszych lat. Badania takie jak powyższe, podkreślają konieczność edukacji młodych Polaków w kwestiach możliwości ich przyszłego oszczędzania na emeryturę. Młodzi ludzie powinni być więc, przed wejściem na rynek, wyposażeni w świadomość jego funkcjonowania, zaś do instytucji finansowych należy promocja odpowiednich instrumentów, najlepiej intuicyjnych, prostych, z użyciem mediów społecznościowych, tak, aby trafić do największego grona odbiorców.
/pj/
Źródła: PAP Mediaroom, Fundacja WIRBR
Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com