Zdecydowana większość (86 proc.) młodych Polaków (w wieku 18-35 lat) deklaruje, że oszczędzanie jest dla nich istotne – wynika z raportu „Oszczędzanie młodych”, przygotowanego w oparciu o wyniki badań ilościowych i jakościowych zrealizowanych przez SW Research na zlecenie PFR Portal PPK.
Przy obecnej inflacji, która stale rośnie, większość Polaków zaczęło oszczędzać. Zwracamy coraz większą uwagę nie tylko na ceny produktów spożywczych, ale również na nasze wydatki związane z kulturą, czy rozrywką. O ile jednak starsi Polacy często mają stabilną sytuację życiową i finansową, to nieco inaczej wygląda to w przypadku młodych. Okazuje się jednak, że wbrew krzwydzącym stereotypom, młodzi ludzie podchodzą odpowiedzialnie do swoich finansów.
PFR Portal PPK zlecił pracowni SW Research badanie dot. oszczędzania wśród młodych Polaków. Wynika z niego, że dla 64 proc. ankietowanych oszczędzanie to po prostu odkładanie części zarobków na przyszłość. Z kolei ponad 50 proc. respondentów uważa, że oszczędzanie polega m.in. na porównywaniu cen produktów przed kupnem, niemarnowaniu jedzenia (44 proc.), kupowaniu tylko niezbędnych ubrań (40 proc.), a także kupowaniu na wyprzedażach i korzystaniu z promocji (39 proc.).
Z badania wyłonił się również interesujący obraz tego, na co oszczędzają młodzi Polacy. Ponad połowa (54 proc.) przyznała, że odkłada pieniądze na przyszłość, a 49 proc. na tzw. “czarną godzinę”. Z kolei dla 32 proc. osób ważne jest przeznaczanie oszczędności na realizowanie swoich pasji. Tyle samo osób przeznacza swoje oszczędności na podróże. Nieco ponad 1/4 badanych (26 proc.) gromadzi pieniądze na cele rodzinne i na dzieci.
Pracownia zapytała badanych także o to, dlaczego w ogóle oszczędzają. Blisko połowa (49 proc.) ankietowanych deklaruje, że oszczędzanie pozwala im czuć się niezależnymi. 47 proc. młodych Polaków chce w ten sposób zabezpieczyć się na wypadek utraty pracy, a 38 proc. na nieprzewidziany wypadek.
Jednocześnie młodzi Polacy z pesymizmem patrzą w przyszłość. Przede wszystkim badani nie wierzą, że dostaną godną emeryturę, która pozwoli im się utrzymać, co sprawia, że szybko zaczynają oszczędzanie. Widać także wyraźnie, że młodzi preferują przechowywanie swoich oszczędności w miejscach o niewielkim potencjalnym zysku i niewielkim ryzyku utraty kapitału. Zdecydowana większość preferuje trzymanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych (60 proc.). Z kolei 35 proc. badanych woli trzymanie pieniędzy w tzw. „skarpecie”, czy na lokacie bankowej (28 proc.). Jedynie 14 proc. młodych Polaków oszczędza za pomocą PPK, czy akcji giełdowych.
Badanie „Oszczędzanie młodych” zostało zrealizowane na przełomie 2021 i 2022 roku przez SW Research na zlecenie PFR Portal PPK i obejmowało dwie części: badanie ilościowe na próbie 815 osób w wieku 18-35 (grudzień 2021 roku) oraz serię wywiadów indywidualnych i grup focusowych zrealizowanych w lutym 2022 roku.
Czytaj także: http://ftp.server736653.nazwa.pl/portaldlamlodych/inwestowac-ale-jak/
Dr Karol Gac – dziennikarz, publicysta i komentator życia politycznego. Efekty jego pracy można znaleźć na portalu DoRzeczy.pl, którym kieruje i w tygodniku „Do Rzeczy”. Felietonista „Tygodnika Solidarność” oraz prowadzący poranek „Siódma 9” w rozgłośniach katolickich.