Nierozłącznym elementem adwentowego czasu są grudniowe jarmarki bożonarodzeniowe organizowane we wielu miejscach w Europie. Skąd wziął się pomysł? Gdzie odbył się pierwszy jarmark? Które jarmarki w Polsce i w Europie są uznawane za najpiękniejsze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych narodziła się w krajach niemieckojęzycznych, a za pierwsze tego typu wydarzenie uznaje się targi zorganizowane we Wiedniu w 1296 roku. Co prawda nie miał on zbyt dużo wspólnego z wydarzeniami z jakimi obecnie mamy do czynienia, wówczas targi miały umożliwić mieszkańcom zrobienie zapasów na nadchodzącą zimę. Obecnie jarmarki są organizowane w tysiącach miast w europie i są bezpośrednio związane z tematyką świąt Bożego Narodzenia.
W europie znajduje się wiele przepięknych jarmarków bożonarodzeniowych z cudowną świąteczną atmosferą, której nie da się opisać słowami. Co roku tysiące ludzi odwiedza te miejsca z wielką radością co wprowadza ich w świąteczny klimat. O to zestawienie kilku europejskich jarmarków, które uznawane są za najpiękniejsze:
- Strasburg, Francja- miejsce to jest uważane za świąteczną stolicę świata. Ze względu na geograficzne położenie na jarmarku występuje połączenie kultur niemieckiej i francuskiej. Dodatkowo na placu znajduje się 30 metrowa choinka, która jest pokryta siedmioma kilometrami lampek i czterdziestoma gigantycznymi bombkami o średnicy 65 cm
- Wiedeń, Austria- Wiedeń nie ogranicza się do jednego jarmarku i w stolicy Austrii jest ich kilka. Na każdym z nich nie brakuje popularnego grzańca lub ponczu podawanego w wersji alkoholowej albo bezalkoholowej. Wszystkie napoje są serwowane w świątecznym kubeczku. Najpopularniejszym wiedeńskim jarmarkiem jest ten na Placu Ratuszowym, gdzie na turystów czeka m. in. dwunastometrowa, piętrowa karuzela, diabelski młyn i lodowisko.
- Praga, Czechy- na tych jarmarkach nie zabraknie szklanych bombek (Czesi słyną z produkcji szkła), dodatkowo morawskie wina i miody co roku zachwycają turystów i chętnie kupują czeskie wyroby.
- Norymberga, Niemcy to największy jarmark bożonarodzeniowy w europie a pierwszy datuje się na 1628 rok. Na miejscu czeka ponad 180 stoisk, gdzie mieszkańcy i turyści mogą kupić świąteczne rzeczy oraz spędzić miło czas.
- Kraków, Polska- Jarmark w stolicy Małopolski jest doceniany za świąteczny nastrój i oprawę. Unikatowa architektura miasta, regionalne tradycje oraz występy zespołów ludowych z muzyką na żywo robią największe wrażenie na gościach. Stoiska lokalnych, a także zagranicznych kupców i rzemieślników sprzyjają świątecznym zakupom oraz odkrywaniu nowych smaków.
W Polsce również znajdziemy wiele urokliwych jarmarków, do których zaliczymy chociażby wspomniany w europejskiej czołówce Kraków. Poza stolicą małopolski są to:
- Wrocław (Rynek Główny)
- Gdańsk (Rynek)
- Warszawa (Stare Miasto)
- Poznań (Stary Rynek)
- Katowice (Rynek)
Wszystkie z nich mają niesamowity klimat, a w zależności od regionu serwowane są miejscowe dania. Punktem wspólnym są atrakcje takie jak lodowisko czy karuzele. Na polskich jarmarkach nie zabraknie również szklanych ozdób, rękodzieł czy klasycznego grzańca.
Wojciech Piech
Foto: Youtube.com/zrzut z ekranu
—
Materiał powstał w ramach realizacji zadania „Centrum Edukacji i Mediów – Dom Edukacji Medialnej”. Działanie sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO1.
—
Dom Edukacji Medialnej (DEM) to projekt, który został sfinansowany ze środków pochodzących z budżetu państwa (Ministerstwo Edukacji i Nauki) w ramach programu pn. „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”. W Domu Edukacji Medialnej odbywają się m.in. spotkania edukacyjne z udziałem młodych ludzi. W ramach funkcjonującego mini-studia nagraniowego są tworzone filmy o charakterze edukacyjnym oraz odbywają się spotkania i wywiady z gośćmi specjalnymi o tematyce edukacyjnej, patriotycznej, historycznej, medialnej i społecznej.