Sen, choć często bywa bagatelizowany, jest kluczem do dobrego funkcjonowania. Problemy z zasypianiem, a także sen złej jakości prowadzą do licznych zaburzeń. Jakościowy wpływa na naszą wydajność, zdolność koncentracji, a także na nasze emocje. Dodatkowo odpowiednia drzemka zmniejsza ryzyko występowania wielu chorób, m.in.: cukrzycy, depresji, otyłości, a także chorób układu krążenia.
Niestety wiele osób boryka się z poważnymi problemami ze snem. Poniżej przedstawiamy kilka nawyków, które zdecydowanie mogą poprawić jakość Twojego snu!
- Regularność snu:
Utrzymywanie stałego rozkładu snu, w tym chodzenie spać i budzenie się o tej samej porze to klucz do wypoczęcia. Dzięki wprowadzeniu regularności, Twój zegar biologiczny będzie bardziej stabilny, co w konsekwencji ułatwi zasypianie i wprowadzi poczucie wysypiania się.
- Ćwiczenia fizyczne:
Wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej może wydatnie wpłynąć na jakość snu. Dzięki niej sen staje się dłuższy i głębszy. Unikaj jednak intensywnych treningów na 2-3 godziny przed snem, gdyż wówczas podnosi się temperatura Twojego ciała, co zmniejsza jakość drzemki.
- Unikaj kofeiny, alkoholu i nikotyny:
Wspomniane substancje stymulujące wyraźnie wpływają na jakość snu. Kofeina prowadzi do wystąpienia trudności z zasypianiem, natomiast alkohol i nikotyna sprawiają, iż nasz sen jest płytszy i mniej jakościowy. Chodź po alkoholu łatwiej się zasypia, to jednak jest to sen słaby, co w konsekwencji prowadzi do poczucia niewyspania się.
- Popraw warunki Twojej sypialni.
Kluczem do dobrego snu jest także odpowiednie przygotowanie naszej sypialni. Powinniśmy zadbać o odpowiednią wentylację, a także temperaturę. Nie zaleca się także oglądania telewizji w naszym łóżku, gdyż światło niebieskie z ekranu telewizora może zakłócać produkcję melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za sen. Powinniśmy także zadbać o porządek w naszej sypialni, który sprawia, iż możemy łatwiej się zrelaksować.
- Zrelaksuj się!
Ostatnią czynnością, którą powinniśmy wykonać przed snem, jest odpowiednie zrelaksowanie się. Dzięki temu nasz organizm będzie wiedział, iż powoli przestawiamy się na „tryb nocny” i powinniśmy wypocząć. Pomocne w procesie relaksacji mogą okazać się wszelakie metody odprężające, takie jak: medytacja, ćwiczenia oddychania czy czytanie książek.
/JKI/
Źródła: doz.pl; dormeo.pl
Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com