Amnesty International krytykuje ukraińską armię

Międzynarodowa organizacja pozarządowa praw człowieka Amnesty International wydała raport, w którym skrytykowała ukraińską armię za tworzenie baz w wojskowych w dzielnicach mieszkalnych. Zakwalifikowała to działanie jako naruszenie prawa międzynarodowego.

Żołnierze  ukraińscy mają zagrażać cywilom „poprzez zakładanie baz w dzielnicach mieszkalnych i przeprowadzanie stamtąd ataków”. AI zwraca uwagę, że w ten sposób Ukraina wykorzystyuje szkoły i szpitale, co sprowadza niebezpieczeństwo na ukraińskich cywilów, ponieważ giną podczas rosyjskich ataków na te właśnie obiekty.

Obserwatorzy AI zlokalizowali pięć szpitali i dwadzieścia dwie szkoły usytuowane w dzielnicach mieszkalnych jako „bazy wojskowe” armii ukraińskiej. Organizacja wyliczyła także incydenty w dziewiętnastu miastach i wsiach w obwodach charkowskim, donbaskim i mikołajowskim, kiedy siły ukraińskie miały naraz cywilów na niebezpieczeństwo.

Udokumentowaliśmy wzorzec zachowania sił ukraińskich narażających cywilów na ryzyko i naruszających prawa wojny podczas działania na zaludnionych obszarach. Zajmowanie pozycji obronnej nie zwalnia ukraińskich wojskowych z przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego – oświadczyła sekretarz generalna Amnesty International Agnes Callamard.
Równocześnie AI podkreśla, że wypisane przez nich w raporcie naruszenia „w żaden sposób nie usprawiedliwiają wielu masowych uderzeń rosyjskich wojsk z licznymi ofiarami cywilnymi”.

Ukraina jest oburzona tym raportem. Natychmiast został on odrzucony przez rząd, który zarzucił Amnesty, że gra w jednej lidze z kremlowskimi propagandystami.

Doradca prezydenta Wołodymyra Zelenskiego Mychajło Podolak podkreślił w komunikacie, że ukraińskie siły zbrojne podejmują wszelkie środki, aby przenieść cywilów do bezpieczniejszych obszarów.

Na Twitterze napisał on, że Moskwa z pomocą całej swojej sieci agentów wpływu próbuje zdyskredytować ukraińską armię w oczach społeczeństw zachodnich i zakłócić dostawy broni.

„Jedyne, co stanowi zagrożenie dla Ukraińców, to armia katów i gwałcicieli przybywających do Ukrainy, aby dokonać ludobójstwa” – emocjonalnie dodał we wpisie.

Z kolei przezydent Zelenski oświadczył, że „Amnesty International próbuje objąć amnestią kraj będący agresorem i przerzucić odpowiedzialność na ofiarę”.

Po fali oburzenia AI zaczęła tłumaczyć się z raportu.

„Amnesty International głęboko ubolewa z powodu wzburzenia i złości, które spowodował nasz komunikat prasowy o taktyce bojowej armii ukraińskiej. Priorytetem AI w tym i każdym innym konflikcie jest zapewnienie ochrony cywilom. Był to jedyny cel naszego ostatniego raportu. Choć w pełni podtrzymujemy nasze tezy, to ubolewamy z powodu wywołanego nimi bólu” – wyjaśniono w wiadomości przesłanej – do agencji Reutera.

Szefowa ukraińskiego oddziału Amnesty International Oksana Pokalczuk zrezygnowała ze stanowiska, nazywając raport podarunkiem propagandowym dla Rosji.

 

/GGO/

Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz także

Najnowsze

Darmowe studia do zdobycia! Wydłużono termin składania prac w konkursie „Dom Kopernika”

Termin składania prac w konkursie "Dom Kopernika", zorganizowanym przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika, został przesunięty na 10 marca. Organizatorzy zapraszają wszystkich ambitnych młodych ludzi,...

Praca przyszłości, czyli jak zaprojektować swoją drogę zawodową? Nowy raport Biura Analiz Centrum Grabskiego

Jakie zawody znikną, jakie staną się "trendy"? Co warto studiować by nie martwić się o pracę w przyszłości? Które specjalności będą szczególnie dobrze płatne,...

Sztuczna inteligencja jako pomoc w nauce języków obcych – jak uczniowie i nauczyciele wykorzystują AI?

W dzisiejszych czasach naukę języka angielskiego dzieci rozpoczynają od najmłodszych lat. Jako lingua franca język ten jest niezbędny dla swobodnej komunikacji za granicą i...

Nowa kartka w piłce nożnej! Zmiany tuż tuż


W niedalekiej przyszłości będziemy świadkami kolejnej piłkarskiej rewolucji. Międzynarodowa Rada Piłki Nożnej chce wprowadzić nową sędziowską kartkę o kolorze niebieskim. Czemu ma służyć? Poniżej...

Wypij kawkę w towarzystwie kota, czyli kocie kawiarenki

W ostatnim czasie wielką popularność zyskują kocie kawiarnie, gdzie w towarzystwie miauczących czworonogów można wypić kawkę, herbatkę i zjeść coś słodkiego. Inicjatywa zrodziła się w...

Jak e-sport stał się polem do hazardu dla młodych graczy

Gry komputerowe nie są już tylko formą rozrywki, ale również sposobem na zarabianie pieniędzy. Znaczący wzrost popularności skinów do gier, zwłaszcza takich tytułów jak...

Jeśli posiadasz te monety z czasów PRL-u jesteś bogaty! 

Czy zastanawiałeś się kiedyś co ze starymi monetami z czasów PRL-u, którymi płacili nasi rodzice i dziadkowie?  Jeśli jesteś ich posiadaczem, to może oznaczać, że...

Kilka zdań o pokoleniu Z i „Gangu Albanii” czyli mądry Polak po szkodzie?

W ostatnich dniach spora część internautów oraz mediów emocjonowała się skandalicznym zachowaniem muzyka, znanego szerszej publiczności jako „Popek”. Jego ordynarny występek został zarejestrowany na...