Amnesty International krytykuje ukraińską armię

Międzynarodowa organizacja pozarządowa praw człowieka Amnesty International wydała raport, w którym skrytykowała ukraińską armię za tworzenie baz w wojskowych w dzielnicach mieszkalnych. Zakwalifikowała to działanie jako naruszenie prawa międzynarodowego.

Żołnierze  ukraińscy mają zagrażać cywilom „poprzez zakładanie baz w dzielnicach mieszkalnych i przeprowadzanie stamtąd ataków”. AI zwraca uwagę, że w ten sposób Ukraina wykorzystyuje szkoły i szpitale, co sprowadza niebezpieczeństwo na ukraińskich cywilów, ponieważ giną podczas rosyjskich ataków na te właśnie obiekty.

Obserwatorzy AI zlokalizowali pięć szpitali i dwadzieścia dwie szkoły usytuowane w dzielnicach mieszkalnych jako „bazy wojskowe” armii ukraińskiej. Organizacja wyliczyła także incydenty w dziewiętnastu miastach i wsiach w obwodach charkowskim, donbaskim i mikołajowskim, kiedy siły ukraińskie miały naraz cywilów na niebezpieczeństwo.

Udokumentowaliśmy wzorzec zachowania sił ukraińskich narażających cywilów na ryzyko i naruszających prawa wojny podczas działania na zaludnionych obszarach. Zajmowanie pozycji obronnej nie zwalnia ukraińskich wojskowych z przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego – oświadczyła sekretarz generalna Amnesty International Agnes Callamard.
Równocześnie AI podkreśla, że wypisane przez nich w raporcie naruszenia „w żaden sposób nie usprawiedliwiają wielu masowych uderzeń rosyjskich wojsk z licznymi ofiarami cywilnymi”.

Ukraina jest oburzona tym raportem. Natychmiast został on odrzucony przez rząd, który zarzucił Amnesty, że gra w jednej lidze z kremlowskimi propagandystami.

Doradca prezydenta Wołodymyra Zelenskiego Mychajło Podolak podkreślił w komunikacie, że ukraińskie siły zbrojne podejmują wszelkie środki, aby przenieść cywilów do bezpieczniejszych obszarów.

Na Twitterze napisał on, że Moskwa z pomocą całej swojej sieci agentów wpływu próbuje zdyskredytować ukraińską armię w oczach społeczeństw zachodnich i zakłócić dostawy broni.

„Jedyne, co stanowi zagrożenie dla Ukraińców, to armia katów i gwałcicieli przybywających do Ukrainy, aby dokonać ludobójstwa” – emocjonalnie dodał we wpisie.

Z kolei przezydent Zelenski oświadczył, że „Amnesty International próbuje objąć amnestią kraj będący agresorem i przerzucić odpowiedzialność na ofiarę”.

Po fali oburzenia AI zaczęła tłumaczyć się z raportu.

„Amnesty International głęboko ubolewa z powodu wzburzenia i złości, które spowodował nasz komunikat prasowy o taktyce bojowej armii ukraińskiej. Priorytetem AI w tym i każdym innym konflikcie jest zapewnienie ochrony cywilom. Był to jedyny cel naszego ostatniego raportu. Choć w pełni podtrzymujemy nasze tezy, to ubolewamy z powodu wywołanego nimi bólu” – wyjaśniono w wiadomości przesłanej – do agencji Reutera.

Szefowa ukraińskiego oddziału Amnesty International Oksana Pokalczuk zrezygnowała ze stanowiska, nazywając raport podarunkiem propagandowym dla Rosji.

 

/GGO/

Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz także

Najnowsze

Kiedyś jej hity znali wszyscy młodzi. Dziś trudno ją rozpoznać (FOTO)

Jeszcze kilka lat temu jej hity uwielbiane były przez rzesze młodych fanów, a w Internecie biły wszelkie rekordy. Teraz jednak znacznie zmieniła swój image...

Ciemna strona aplikacji randkowych – Oszustwa i fałszywe profile

W erze cyfrowej aplikacje randkowe cieszą się rosnącą popularnością. Jednak w miarę jak stają się one powszechniejsze, pojawiają się pewne kwestie dotyczące bezpieczeństwa użytkowników....

Sylwia Peretti przerywa milczenie po stracie syna. Zadaje też ważne pytania…

Jak pamiętamy w połowie września br w Krakowie doszło do tragicznego wypadku. W jego wyniku zginął m.in. syn celebrytki i gwiazdy TVN, Sylwii Peretti....

Koniec problemów z weselami. Ich organizacją zajmie się sztuczna inteligencja!

Nie od dziś wiadomo, że planowanie wesela to niełatwa sztuka. Przyszli małżonkowie z odpowiednim wyprzedzeniem muszą zarezerwować stosowną salę, zadbać o wyrafinowany, a zarazem...

Wieniawa szczerze o filmie Holland. Internauci nie mieli litości

Julia Wieniawa wypowiedziała się ostatnio na temat głośnego filmu Agnieszki Holland pt. "Zielona Granica." Oto, co powiedziała.  Julia Wieniawa jest jedną z najbardziej znanych gwiazd...

Tym zszokowała internautów. Miliony wyświetleń (WIDEO)

Pewna znana śpiewaczka zszokowała tym wielu internautów. Zobacz koniecznie o kim mowa. Chodzi o Ymę Sumac śpiewaczkę z Peru. Pomimo tego, że znana była...

Roksana Węgiel podpadła znajomym. Oto powód

Jak informują plotkarskie portale w ostatnim czasie młoda gwiazda "podpadła" swoim znajomym. Czu naprawdę piosenkarka zmieniła się? Do tej pory słynęła raczej ze skromności...

Młodzi sportowcy zrobili to po meczu. Nagranie hitem (WIDEO)

Pewni młodzi sportowcy zdecydowali się w taki sposób kończyć każdy mecz. Do sieci trafiło nagranie, które już jest hitem Internetu.  W ostatnim czasie licealiści z...