Rok temu w okolicach Muzeum Bitwy pod Grunwaldem znajdującego się w Stębarku odkryto średniowieczny miecz. Po miesiącach renowacji znalezisko trafiło do kolekcji muzealnej i będzie jednym z głównych eksponatów w ramach wystawy poświęconej jednej z największych bitew średniowiecznej Europy.
Dlaczego akurat ten metalowy przedmiot będzie centralnym obiektem muzealnym? Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, dr Szymon Drej przekonuje o unikatowym charakterze tego znaleziska na skalę nie tylko polską, ale i europejską. Podobnego miecza nie odkryto na terenie naszego kraju od blisko 60 lat.
-Pas i pochwa, jako elementy biologiczne, uległy naturalnej degradacji. Zachowały się natomiast elementy metalowe, wszelkiego rodzaju okucia, trzewik od pochwy, klamra od pasa i inne utensylia, które zwykle towarzyszyły średniowiecznym mieczom – wyjaśnia dyrektor.
-W przypadku archeologii pól bitewnych średniowiecza musimy pamiętać, że każdy rycerz wyposażał się na własny koszt i wszystkie elementy jego zbroi były robione na miarę, w związku z czym to uzbrojenie było niezwykle drogie. Kiedy rycerze odpoczywali po walce, ich giermkowie zbierali wszystko to, co mogło stanowić łupy wojenne. Na tym mieczu znaleźliśmy ślady zdobień wykonane techniką w brązie, więc jego właściciel musiał być bardzo zamożny – dodaje.
Okazuje się, iż średniowieczny miecz mógł trafić do muzeum parę miesięcy wcześniej, lecz po medialnym zamieszaniu wokół znaleziska pojawił się donos i sprawą zajęła się policja.
-Zakonserwowany miecz byłby u nas pewnie pół roku wcześniej, gdyby nie został zabezpieczony przez policję na polecenie prokuratury. Po doniesieniach medialnych o znalezieniu miecza ktoś złożył donos, że pozyskano go nielegalnie, bez wymaganych pozwoleń. Prokuratura prowadziła czynności wyjaśniające, ostatecznie śledztwo to zostało umorzone – wyjaśnia dr Szymon Drej.
We wrześniu zostanie otwarty nowy gmach muzeum, i to właśnie opisywane znalezisko stanie się centralnym eksponatem muzealnym. Aktualny budynek jest miejscem kameralnym i otwartym sezonowo. Nowa siedziba zamieni Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w siedzibę zdecydowanie większą i otwartą przez cały rok. Oficjalne otwarcie nowego gmachu będzie miało miejsce 21 września.
-Miecz będzie naszym najważniejszym elementem ekspozycji. W ostatnich 60 latach nie było w Polsce tak dużego znaleziska. Oczywiście mamy zabytki, które regularnie pozyskujemy podczas naszych corocznych badań archeologicznych, ale to są zazwyczaj ułamki mieczy albo drobne przedmioty w postaci grotów, bełtów od kusz, ostróg, toporów bojowych. To wszystko, czego rycerze nie zabrali ze sobą jako łupy wojenne, a co zostało wciśnięte w ziemię i nie zostało wykorzystane przez okoliczną ludność – tak wyjątkowy eksponat opisuje dyrektor.
/GGO/
Foto: zrzut z Youtube.com