Wyniki matur ogłoszone zostaną w lipcu, ale już teraz absolwenci liceów myślą o swojej przyszłości i podejmują wstępne decyzje o wyborze kierunku studiów.
Pomagają w tym rankingi uczelni czy dni otwarte, podczas których można powziąć informacje o zatrudnieniu po otrzymaniu tytułu magistra czy średnich pensji po ukończeniu danego kierunku studiów.
Resort nauki opublikował listę najpopularniejszych kierunków studiów wybieranych w roku akademickim 2021/2022 według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów. Zestawienie otwiera oczywiście informatyka, po której perspektywy na zatrudnienie nadal są bardzo atrakcyjne. Na kolejnych miejscach znalazły się takie kierunki jak: psychologia, zarządzanie, kierunek lekarski, prawo, ekonomia. Pierwszą dziesiątkę zamyka pielęgniarstwo.
Ranking szkół wyższych „Perspektywy” przygotował tabelę „Ekonomiczne losy absolwentów” – wskaźnik mierzony wysokością zarobków absolwentów oraz stopniem ich zatrudnienia według danych z badania przeprowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Warto odpowiednio się przygotować i zajrzeć do podobnych zestawień, jednak należy pamiętać, żeby obok pytania „ile będę zarabiać po studiach” postawić drugie – „czy ta praca przyniesie mi satysfakcję” i podjąć decyzję opierając się o obie odpowiedzi.
/GGO/