Sobotni wieczór w ramach 11 kolejki indonezyjskiej 1. Ligi zostało rozegrane spotkanie między zespołem Arema FC a drużyną Persebaya FC. Mecz rozgrywany w miejscowości Malang, drugim co do wielkości ośrodku miejskim we wschodniej Jawie, zakończył się wynikiem 2:3, co rozwścieczyło kibiców gospodarzy. Fani postanowili wkroczyć na murawę, aby pokazać swoje niezadowolenie. Doszło do zamieszek z policją, która bezradnie próbowała poradzić sobie ze zdenerwowanym tłumem.
Po pewnym czasie służby postanowiły użyć gazu łzawiącego, tym samym, łamiąc regulamin FIFA, który wyraźnie zabrania stosowania takiej metody. Sobotni wieczór dobitnie pokazał jak bardzo istotny jest ten zakaz wprowadzony przez międzynarodową organizację piłki nożnej. Kibice wpadli w panikę. Tłum starał się jak najszybciej opuścić stadion. Niestety na skutek ataku strachu i chęci wydostania się z boiska za wszelką cenę dziesiątki osób zostało stratowanych. Dodatkowo, kolejni fani zmarli na skutek uduszenia. Na domiar złego, użycie gazu nie doprowadziło do zakończenia zamieszek, a jedynie rozjuszyło kibiców. Rozwścieczony tłum podpalał samochody policyjny oraz rzucał różnymi przedmiotami w stronę funkcjonariuszy.
Początkowo służby poinformowały o śmierci co najmniej 129 osób, w tym dwóch policjantów. Niestety na skutek obrażeń ta liczba znacznie wzrosła i obecnie możemy mówić o ponad 180 ofiarach. W szpitalach wciąż przebywa wiele rannych. Na skutek zamieszek 13 samochodów zostało zniszczonych, w tym 10 policyjnych.
„Doszło do zamieszek. Zrobiło się anarchicznie. Kibice zaczęli atakować policjantów, uszkadzali samochody” – przekazał na konferencji prasowej Nico Afinta, regionalny szef policji.
Starcia w mieście Malang, to niewątpliwie jedna z największych tragedii tego typu w historii. Według zestawienia udostępnionego na Twitterze przez portal WKWKLAND UPDATE jest to druga największa katastrofa piłkarska na stadionie pod względem ofiar. Niechlubne pierwsze miejsce zajmuje tragedia na Estadio National w Peru, która miała miejsce w 1964 r. podczas meczu młodzieżowych reprezentacji Peru oraz Argentyny. Wówczas zginęło około 330 osób.
Na skutek sobotnich wydarzeń, Indonezyjski Związek Piłki Nożnej (PSSI) zawiesił mecze ligowe w nadchodzącym tygodniu. Dodatkowo lokalny minister sportu poprosił o wszczęcie śledztwa w tej sprawie.
/GGO/
Foto: Youtube.com/zrzut z ekranu/RCBFM Channel