Władze Korei Północnej przyjęły ustawę, w której KRLD oficjalnie deklaruje się jako państwo posiadające broń jądrową. Nowe prawo zakazuje dzielenia się bronią z innymi państwami, a także określa przypadki, w których wdrożenie procedury użycia jądrowego arsenału może mieć miejsce.
Cytowana przez Reuters, Koreańska Centralna Agencja Prasowa (KCNA) poinformowała, iż Północnokoreańskie Najwyższe Zgromadzenie Ludowe przyjęło ustawę, w której oficjalnie zadeklarowało Koreę Północną jako państwo posiadające broń jądrową.
„Największe znaczenie w tworzeniu prawa dotyczącego polityki w zakresie broni jądrowej ma wyznaczenie nieodwracalnej linii, aby nie było możliwości targowania się w sprawie naszej broni jądrowej” — powiedział w przemówieniu północnokoreański przywódca, Kim Dzong Un. Dodatkowo najwyższa osoba w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej zapowiedział, że jego kraj nigdy nie wyrzeknie się broni atomowej, a także, że USA chce upadku jego rządu. Dopełnieniem tego komunikatu może być przekazana przez Reuters informacja, w której Kim oświadczył, iż status ten [państwa nuklearnego — przyp. red.] jest „nieodwracalny” i że nie będzie negocjacji w sprawie denuklearyzacji.
Potwierdzenie posiadania broni jądrowej czyni Koreę Północną jedynym państwem na świecie, które w przeszłości (dokładnie w 1985 r.) podpisało „Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej” (ang. „Non-Proliferation Treaty”/NPT), a prawie dwadzieścia lat później jednostronnie się z niego wycofała. Wspomniany Układ jest umową międzynarodową zabraniającą państwom posiadającym technologię budowy broni jądrowej, sprzedaży jej do krajów, które tej technologii nie posiadają i jednocześnie zobowiązują państwa, które jej nie posiadają do zaprzestania prób jej rozwoju. Jak widać, ten słuszny cel nie został dostatecznie zabezpieczony, czego rezultatem jest posiadana przez Koreę Północną broń atomową. Generalnie o słabości NPT (który został podpisany przez ponad 190 państw!) świadczy fakt, iż od momentu wejścia w życie traktatu (1970 r.) grono państw atomowych powiększyło się o 4 kraje, tj. Indie, Pakistan, Izrael i KRLD. Ta ostatnia jest jednak jedynym państwem, które kiedyś było stroną „Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej”.
Koreańskie próby broni jądrowej występują już od 2006 r., a eksperci twierdzą, że kolejna próba może nastąpić już wkrótce.
/GGO/
Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com