Parlament Europejski oficjalnie zatwierdził przepisy, dzięki którym do końca 2024 r. wszystkie przenośne urządzenia elektroniczne będą wykorzystywały jeden model ładowarki – USB-C. Projekt zmian obejmuje m.in.: telefony komórkowe, tablety oraz aparaty fotograficzne sprzedawane na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Podobne regulacje zostaną wprowadzone w odniesieniu do laptopów, lecz ta zmiana nastąpi dopiero wiosną 2026 roku.
Nowatorskie przepisy zostały zatwierdzone przez Parlament Europejski podczas wtorkowego zgromadzenia plenarnego. Wśród eurodeputowanych 602 posłów głosowało za, 13- przeciw, zaś 8 osób wstrzymało się od głosu.
Nowymi regulacjami, poza wyżej wspomnianymi urządzeniami, zostaną objęte także następujące akcesoria: słuchawki, przenośne konsole i głośni, klawiatury, myszki, czytniki elektroniczne oraz przenośne systemy nawigacyjne. Dodatkowo konsumenci, będą mogli zdecydować przy zakupie, czy chcą zakupić ładowarkę, czy też nie.
„Nowe przepisy sprawią, że konsumenci będą mogli korzystać z ładowarek, które już posiadają. Pozwoli to zaoszczędzić do 250 milionów euro rocznie na zakupach niepotrzebnych ładowarek. Wyrzucane i niewykorzystywane ładowarki stanowią bowiem w Unii 11 tysięcy ton odpadów elektronicznych rocznie” – czytamy w komunikacie prasowym na stronie Parlamentu.
Wprowadzenie ujednoliconych ładowarek to prawdziwa rewolucja na europejskim rynku urządzeń elektronicznych. Wydaje się, iż nowe, prokonsumenckie przepisy wydatnie uderzą w producentów. W zeszłym roku, firma Apple, czyli marka, której flagowym symbolem i wyróżnikiem na rynku jest właśnie USB-C, wyraźnie sprzeciwiła się unijnej polityce w zakresie wspólnego rynku. „Jesteśmy zaniepokojeni tym, że surowe przepisy nakazujące stosowanie tylko jednego rodzaju złącza w urządzeniach, tłumią innowacje, zamiast do nich zachęcać, co z kolei w przyszłości zaszkodzi konsumentom w Europie i na całym świecie” – stwierdził światowy potentat założony m.in. przez Steve’a Jobsa.
Przepisy zatwierdzone podczas zgromadzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego zostaną teraz przedstawione Radzie Unii Europejskiej, która będzie musiała przyjąć dyrektywę przed jej opublikowaniem w Dzienniku Urzędowym. Regulacje wejdą w życie 20 dni po ich publikacji. Następnie członkowie UE będą mieli 12 miesięcy na wprowadzenie przepisów.
/GGO/
Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com