„Pigułka gwałtu” nadal stanowi bardzo duże zagrożenie na imprezach, ale także w codziennych sytuacjach. Pojawiły się kolejne możliwości jej aplikacji.
Tabletka gwałtu jest jedną z najniebezpieczniejszych substancji, które sprawcy przestępstw seksualnych stosują, aby wykorzystać upatrzone przez siebie ofiary. Substancja błyskawicznie rozpuszcza się w płynach — np. w alkoholu, wodzie czy soku.
Czym jest pigułka gwałtu?
To GHB, czyli kwas gamma-hydroksymasłowy. Jest bezbarwną, bezwonną cieczą, która spowalnia aktywność ośrodkowego układu nerwowego.
Objawy zażycia GHB pojawiają się po 15–30 minutach i trwają 3–4 godziny. Najczęściej występują zaburzenia orientacji, zwiotczenie mięśni, senność, bezdech, oczopląs oraz problemy z koordynacją. Tabletka gwałtu jest także wysoce trudna do wykrycia — we krwi utrzymuje się do 8 godzin a w moczu ok. 12.
Nowa metoda podania tabletki gwałtu
Pigułkę gwałtu dotąd kojarzono z postacią tabletki. Teraz nie tylko spowszechniała, ale także opracowano wiele nowych sposób jej zaaplikowania.
Jak powiedział Wirtualnej Polsce były policjant Łukasz Tusiński podanie ofierze tabletki było ryzykowne, więc wymyślono, że substancja zostanie podana przez niewielki aplikator poprzez iniekcję. Bardzo trudno jest zorientować się, że zostało się ukłutym np. na parkiecie w klubie.
Jak dodał twórca Kanału Kryminalnego pigułkę gwałtu można aplikować także przy pomocy spreyu.
Jak nie zostać ofiarą tabletki gwałtu?
Nie pijmy i nie zażywajmy niczego, co podaje nam obca osoba np. w klubach, restauracjach, czy podczas festiwali.
Nie zostawiajmy napojów bez opieki, a jeśli to zrobimy, to nie pijmy ich dalej
Do klubów nie chodźmy sami a w towarzystwie zaufanych osób
Jeżeli widzimy kogoś, kto wykazuje objawy nieświadomego zażycia GHB lub innych substancji psychoaktywnych i znajduje się w stanie bezpośredniego zagrodzenia życia — wezwijmy karetkę.