Według najnowszego zestawienia Times Higher Education World University Rankings (THE WUR) 2024 Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (UMW) to najlepsza uczelnia lekarska w Polsce. W całym rankingu autorzy uwzględnili 39 uczelni z naszego kraju. Oprócz UMW, na najwyżej skalsyfikowanej pozycji, tj. przedział 601-800, znajdziemy Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski.
„Numer jeden wśród uczelni medycznych i pierwsza trójka w Polsce w ogólnym zestawieniu: taki wynik cieszy” – twierdzi prof. Piotr Ponikowski, rektor UMW. „Podobny rezultat osiągnęliśmy w tegorocznej edycji innego prestiżowego rankingu, tzw. Listy Szanghajskiej. Jesteśmy uczelnią rozpoznawalną w świecie, a wysokie pozycje w ważnych zestawieniach dowodzą, że idziemy we właściwym kierunku. Z najnowszego rankingu THE WUR wynika, że UMW kształci najlepiej w Polsce. To ważne, bo doskonałość w obszarze dydaktyki to dla nas jedno z kluczowych zadań. Od zeszłego roku wprowadziliśmy wiele unowocześnień, aby jeszcze lepiej i bardziej praktycznie uczyć naszych studentów. Dziś widzimy, że to procentuje i motywuje do dalszych zmian. Kolejny świetny wynik, drugie miejsce w kategorii „research quality”, to z kolei potwierdzenie słuszności naszych aspiracji do statusu uczelni badawczej. Będziemy się do tego intensywnie w najbliższych miesiącach przygotowywać” – informuje prof. Ponikowski.
THE WUR to ranking najlepszych uczelni na świecie przygotowywany przez brytyjskie czasopismo „Times Higher Education”. Z metodologicznego punktu widzenia na konstrukcję zestawienia wpływa 18 wskaźników posegregowanych na pięć kategorii, tj.: nauczanie, jakość badań, przemysł, perspektywy międzynarodowe oraz środowisko badawcze. W przypadku UMW najlepsze oceny znajdzie w ramach dwóch sekcji: nauczania („teaching”) oraz jakości badań („research quality”). Pierwsza z nich zawiera informacje m.in. o reputacji nauczycielskiej, stosunku liczby pracowników do liczby studentów czy liczby doktorantów w odniesieniu do licencjatów i pracowników akademickich. Jakość badań odnosi się natomiast do jakości publikacji oraz liczby cytowań artykułów publikowanych przez pracowników uczelni.
„Wysoki poziom kształcenia akademickiego zapewnia nasza aktywna naukowo kadra, rozpoznawalna i uznana na całym świecie” – twierdzi prorektor ds. dydaktyki i studentów UMW prof. Agnieszka Piwowar. „To oni, ich wiedza i kompetencje dydaktyczne powodują, że absolwenci UMW to marka światowa, zarówno jako praktycy, jak i naukowcy. Mamy nadzieję, że już wkrótce będzie to „marka premium” – dodaje.
/jki/
Źródła: umw.edu.pl; timeshighereducation.com; pap.pl
Foto: Youtube.com/zrzut z ekranu