Kobiety w ciąży często rezygnują z picia kawy. Okazuje się jednak, że wcale nie muszą tego robić.
Według badań kobiet w ciąży nie powinny przyjmować zbyt dużej ilości kofeiny. Spożycie większe niż 200-300 mg podnosi ryzyko przedwczesnego porodu lub poronienia. Ponadto może zaburzać wchłanianie wapnia i żelaza.
Negatywnie na zdrowie matki i dziecka może wpływać także spożycie napojów, takich jak: cola, energetyki, czekolada, a nawet kakao.
Wszystko to nie oznacza jednak, że kobiety w ciąży są zmuszone całkowicie wykluczyć z diety produkty zawierające kofeinę.
Wnioski z badań opublikowanych na łamach czasopisma ”JAMA Network Open” są interesujące.
Dr Stefanie Hinkle wraz z zespołem przez 4 lata prowadziła obserwacje ciężarnych kobiet. 2,5 tys. przyszłych matek odpowiedziało, że spożywa napoje zawierające kofeinę. Naukowcy zbadali poziom jej stężenia u kobiet w 10. i 13. tygodniu ciąży. Kolejno sprawdzono, na jakie choroby cierpią przyszłe mamy, które wzięły udział w badaniu.
Jak wynika z analizy wyników, wypicie jednego kubka kawy rozpuszczalnej dziennie niemal o 50 proc. obniża ryzyko cukrzycy ciążowej. Według statystyk z tego typu schorzeniem może zmagać się nawet, co druga przyszła mama. Cukrzyca ciążowa może doprowadzić do powikłań okołoporodowych, zbyt wysokiej masy płodu, a nawet wystąpienia wad u dziecka. Może także w późniejszym okresie być przyczyną wystąpienia u matki cukrzycy typu drugiego.
Kawa może mieć korzystny wpływ na poziom glikemii u kobiet w ciąży, jednak należy surowo przestrzegać dozwolonej dziennej dawki kofeiny. Poza tym każde spożycie napojów z dodatkiem kofeiny, ciężarne zawsze powinny konsultować z lekarzem.