Na rynek pracy wchodzą coraz młodsze osoby. Pod warunkiem, że robią to dobrowolnie w celu nabycia doświadczenia, poprawy swojej sytuacji finansowej czy też rozwoju kompetencji, to dobra i cenna praktyka. Warto jednak by pamiętały o tym co ważne z formalnego punktu widzenia. O tym co zabezpiecza ich interesy w sensie formalnym i pracowniczym.
W tym miejscu warto przypomnieć, że osobom młodym ( uczącym się i do 26. roku życia) przysługują liczne ulgi i przywileje. Następstwem tego jest, że częściej sięgają one po najelastyczniejsze i najkorzystniejsze dla siebie umowy– zlecenie lub dzieło. Ponieważ ani zlecenie, ani dzieło nie regulowane Kodeksem pracy i strony same ustalają warunki współpracy – przedstawiamy kilka istotnych elementów na które należy zwrócić uwagę. Poniżej pierwsze z serii ważnych uwag, o jakich warto pamiętać przy podjęciu pracy i zawarciu wspomnianych umów.
Wszystko na piśmie
Podczas rozmowy rekrutacyjnej i w trakcie negocjacji warunków mogą paść przeróżne obietnice, ale – tak naprawdę pracownik ma prawo tylko do tego, co zostało zapisane w umowie. Zadbanie o to, aby każdy ustalony szczegół znalazł się w treści dokumentu jest najważniejszym obowiązkiem pracownika i nim cokolwiek zostanie podpisane – warto dokładnie przeczytać umowę i sprawdzić, czy znajduje się w niej wszystko to, co strony ustaliły, w tym liczba ustalonych godzin, uzgodnione wynagrodzenie i pozostałe warunki.
Poprawność danych
Najwięcej pojawiających się pomyłek dotyczy…danych osobowych i firmowych. Przed podpisaniem umowy koniecznie zweryfikuj imię, nazwisko, dokładny adres i dane kontaktowe oraz numer rachunku bankowego. Jeśli podasz niepoprawne dane, np. pomylisz się w numerze konta – Twoje pieniądze mogą trafić do kogoś innego. Należy również zweryfikować dane firmy z którą zawieramy umowę – nazwę, adres, NIP oraz to, czy podmiot faktycznie istnieje. Najłatwiej to zrobić na oficjalnych stronach:
https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html – dla dużych podmiotów i spółek
https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/Ceidg.Public.UI/Search.aspx a – działalności gospodarcze, spółki cywilne
Tytułem podsumowania warto dodać, ze każda umowa musi być sporządzona w 2 wersjach (po 1 wersji dla każdej ze stron) – przed jej ostatecznym podpisaniem należy zweryfikować, czy są identyczne. I najważniejsze – umowa jest ważna tylko wtedy, gdy została podpisana przez obie strony – tylko wtedy masz gwarancję, że jest ona ważna i wiążąca.
/op/
Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com