Komisja Europejska zakazała sprzedaży tworzyw sztucznych mniejszych niż pięć milimetrów, w tym plastikowego brokatu. Według doniesień, spanikowani konsumenci po ogłoszeniu decyzji zrobili zapasy brokatu, zanim zakaz wejdzie w życie. Prawica natomiast pyta, czy UE nie ma poważniejszych spraw na głowie. Okazuje się jednak, że brokat wyrządza poważne szkody w środowisku, ponieważ wykonany z plastiku nie rozkłada się.
„Forbes” donosi, że UE oficjalnie zakazała sprzedaży sypkiego brokatu z tworzywa sztucznego i produktów zawierających mikrogranulki, w ramach realizacji celu ograniczenia szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń mikroplastikami w krajach członkowskich o 30 proc. do 2030 r. Czy to oznacza, że brokat zupełnie zniknie ze sklepowych półek, w tym z kosmetyków?
Co tak naprawdę zostanie zakazane?
Głównym celem ograniczeń unijnych jest brokat plastikowy, zaś brokat biodegradowalny jest nadal dozwolony. Mimo tego UE zapowiada, że w przyszłych latach brokat zostanie wycofany również z kosmetyków, produktów do paznokci czy artykułów higieny osobistej. KE wprowadziła to rozwiązanie argumentując, że zapobiegnie ono uwalnianiu do środowiska około pół miliona ton mikroplastiku. „Celem nie jest zakazanie brokatu, ale zastąpienie brokatu plastikowego brokatem bardziej przyjaznym dla środowiska, który nie zanieczyszcza naszych oceanów” – podkreślili przedstawiciele UE.
Ogłoszenie decyzji UE wywołała niemałą panikę wśród konsumentów. Z tego powodu, sprzedaż brokatu w Niemczech wzrosła, a celebryci chwalili się zakupem kilogramów brokatu na zapas. W istocie nie ma się czego obawiać, ponieważ zarówno w Niemczech jak i w każdym kraju członkowskim, od dawna można kupić brokat biodegradowalny, wykonany z przyjaznej środowisku celulozy.
Dokładnie rzecz biorąc, nowy zakaz obejmie wszystkie produkty, zawierające cząstki plastiku mniejsze niż pięć milimetrów, a więc kosmetyki, detergenty, brokat sypki, nawozy, zabawki, leki czy nawierzchnie sportowe. Zakaz dotyczy nie tylko produktów wytwarzanych w Unii Europejskiej, ale także tych sprowadzanych z zagranicy.
Kiedy przepisy wejdą w życie?
Warto dodać, że brokat nie zniknie natychmiast. Zakaz obowiązuje od połowy października, jednak sklepy będą mogły sprzedawać wyroby do wyczerpania swoich zapasów. W przypadku innych kosmetyków wprowadzony zostanie okres przejściowy, trwający od 4 do 12 lat, w zależności od dostępności alternatyw.
/pj/
Źródło: Forbes
Foto: Zrzut ekranu/YouTube.com