Czy zdażyło Wam się wyobrazić sobie dzień bez mediów społecznościowych w postaci Instagrama i Facebooka? Wkrótce może nie być to tylko wyobrażenie. Meta – właściciel Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, zapowiedział, że jego kluczowe usługi mogą zostać wycofane z europejskiego rynku.
Wiadomość na ten temat jako pierwsza przekazała londyńska gazeta „City A.M.”. Mark Zuckerberg rozważa wycofanie Facebooka i Instagrama z Europy, jeśli Meta nie będzie mogła przetwarzać danych swoich europejskich użytkowników na serwerach zlokalizowanych w USA.
„Kluczową kwestią dla Meta jest transatlantycki transfer danych, regulowany za pomocą tak zwanej „Tarczy Prywatności” i innych umów modelowych, których Meta używa lub używa do przechowywania danych europejskich użytkowników na amerykańskich serwerach. Obecne umowy umożliwiające przesyłanie danych są obecnie pod ścisłą kontrolą w UE” – czytamy na stronie internetowej „City A.M.”.
Facebook niezgodny z unijnymi przepisami
„Tarczę prywatności” za nieważną uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, z uwagi na naruszenia w zakresie ochrony danych. Stwierdzono także częściową niezgodność umów modelowych z RODO. Stany Zjednoczone negocjują z UE wypracowanie satysfakcjonujących regulacji, jednak od roku nie ustalono jeszcze niczego.
Meta chciałoby aby dane europejskich użytkowników nadal były przechowywane na amerykańskich serwerach. Unia Europejska nie chce wyrazić na to zgody, ponieważ obawia się o prywatność swoich obywateli.
„City A.M” poprosiło o komentarz szefa komunikacji Meta w londyńskim oddziale, Johna Nolana. Ten w odpowiedzi przekazał oświadczenie wiceprezesa Meta ds. globalnych i komunikacji, Nicka Clegga. W oświadczeniu czytamy, że „brak bezpiecznych i legalnych międzynarodowych transferów danych zaszkodzi gospodarce i utrudni rozwój firm opartych na danych w UE”.
Ponadto Clegg zaapelował do osób pracujących nad nowymi regulacjami, aby przyjęli „proporcjonalne i pragmatyczne podejście by zminimalizować zakłócenia dla tysięcy przedsiębiorstw, które tak jak Meta polega na tych mechanizmach w dobrej wierze i przesyła dane w sposób bezpieczny.”
Z kolei inny przedstawiciel Meta zapewnił, że firma nie ma ochoty ani planów na wycofanie się z rynku europejskiego, jednak wskazuje, że brak porozumienia i stanie Meta w sprzeczności z prawem spowoduje brak dostępności Facebooka, Instagrama i Whatsuppa dla użytkowników z Europy.