Slang polskiej młodzieży czerpie wiele z najpopularniejszego obecnie w naszym kraju języka obcego – angielskiego. Nie brakuje w nim jednak i oryginalnych wyrażeń opartych o ojczystą mowę. Przykładem pierwszej grupy jest chociażby słowo „krindż”, zaś drugiej zbudowany w interesujący sposób wyraz „rzepiara” Zapraszamy do lektury trzeciej części słownika polsko-młodzieżowego, który zawiera wyjaśnienie znaczeń i etymologii wybranych wyrazów.
Krindż – słowo oznaczające zażenowanie, obciachową sytuację lub coś będącego powodem do wstydu. Wyrażenie pochodzi od angielskiego „cringe”, które oznacza dokładnie to samo. Mamy więc do czynienia z upowszechnieniem się w młodzieżowej polszczyźnie słowa z innego języka, co w tym konkretnym przypadku jest anglicyzmem. Od słowa pochodzą różne jego odmiany, np. przymiotnik krindżowy.
Friendzone – dosłownie (z angielskiego) strefa przyjaźni, w praktyce sytuacja, w której jedna z osób tworzących relację zostaje uznana za przyjaciela, choć liczyła, że znajomość przerodzi się w związek.
Crush / krasz – osoba, wobec której pała się uczuciem (jest się w niej zakochanym).
Być w taczu – zwrot pochodzący od angielskiego „to be in touch”, czyli być w kontakcie. W języku młodzieżowym oznacza to samo: pozostawanie w łączności/kontakcie. Spotykane są inne wersje sformowania: być in tacz lub jesteśmy intacz (pisane łącznie).
Jesieniara – młoda kobieta uwielbiająca jesień i doskonale czująca się w trakcie tej pory roku. Swoją sypatię dla stosunkowo chłodnego i pochmurnego czasu manifestuje strojami oraz własnym nastrojem. Jesieniara korzysta z długich wieczorów i spędza je czytając książki – koniecznie pod kocem w towarzystwie herbaty lub kakao oraz zapachowych świeczek. Określenie ma charakter pozytywny. Wyraz zajął II miejsce w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku PWN 2019.
Zwyklak – osoba lub rzecz standardowa, zwykła, niewyróżniająca się z grupy. W roku 2018 w konkursie na Młodzieżowe Słowo PWN termin ów został wyróżniony jako „słowo ciekawie zbudowane”. Zwyklak to nieco nowsza nazwa normika.
Normik – osoba normalna, typowa, odległa od kontrowersji czy zachowań alternatywnych.
Rzepiara – młoda kobieta, najczęściej użytkowniczka Instagram i/lub influencerka, publikująca zdjęcia wykonane na tle kwitnącego rzepaku. Określenie ma charakter negatywny i wynika z faktu wchodzenia na pole w celu znalezienia idealnego ujęcia, co jednak skutkuje niszczeniem upraw, a więc także i plonów, z których rolnicy utrzymują swoje rodziny.
Hipster – przedstawiciel subkultury stawiającej na maksymalną oryginalność, wyróżnianie się z tłumu i odrzucanie wzorców płynących z głównego nurtu kultury masowej. Hipster ceni sobie indywidualność, co podkreśla przez nietypowy, wyjątkowy ubiór oraz zamiłowanie do sztuki alternatywnej lub nietypowych hobby. Niestety owa hipsterska niepowtarzalność w sytuacji dużej liczby hipsterów może powodować… zanik oryginalności np. w ubiorze.
Przypał – określenie na wpadkę, sytuację problematyczną, działanie mogące mieć negatywne skutki, obecność patrolu policji w okolicy, zatrzymanie dokonane przez mundurowych oraz słowo używane wobec osoby niedyskretnej.
Michał Wałach