— Na przełomie lipca i sierpnia młodzi uchodźcy będą zdawać egzaminy ukraińskie w systemie online. MEiN pomoże je zorganizować. Szacunkowa liczba dzieci poza polskim systemem edukacji wynosi pół miliona – powiedział w rozmowie z PAP Dariusz Piontkowski, wiceszef MEiN.
Piontkowski zapytany ilu jest w polskich szkołach osób z Ukrainy, odparł, że niecałe 200 tysięcy, licząc przedszkola i inne placówki oświatowe. Najwiecej bo aż 130 tysięcy uczęszcza do szkół podstawowych a niemal 50 tysięcy jest w przedszkolach.
— Licea to kilkanaście tysięcy, technika kilka tysięcy, w szkołach branżowych jest zaledwie kilkaset osób. Poza tym widzimy, że od dwóch tygodni bardzo spadła dynamika przyrostu uczniów ukraińskich. Jeśli wcześniej każdego dnia przybywało w naszych placówkach oświatowych nawet po 10 tys. uchodźców dziennie, to dziś liczba ta wynosi ok. 1 tys – powiedział PAP wiceszef MEiN. Jak dodał to efekt zmniejszonego napływu uchodźców z Ukrainy oraz ich decyzji dotyczących powrotu do ojczyzny.
Co z egzaminem ósmych klas i maturami?
Zdaniem wiceszefa MEiN Ukraińcy chcący uzyskać świadectwo ukończenia szkoły, będą musieli przystąpić do egzaminu. Jeżeli jednak zdecydują się na powtórzenie ósmej klasy w przyszłym roku szkolnym, to egzamin nie będzie konieczny.
Piontkowski wskazał w rozmowie z PAP, że zaledwie 41 osób zdecydowało się przystąpić do polskiej matury. Zdecydowana większość ma podejść do egzaminu po XI klasie, który zakłada ukraiński systemem — jest to odpowiednik naszej matury.
Pół miliona Ukraińców poza polskim systemem edukacji
Jak szacuje ukraiński resort edukacji, liczba 200 tysięcy dzieci wydaje się być niedoszacowana. Według wiceszefowej tamtejszego resortu nawet pół miliona dzieci uczy się w Polsce online w systemie ukraińskim.
MEiN prowadzi rozmowy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. Jak wiemy doszło już do spotkania z wiceminister Vierą Rohową w Warszawie. Tematem rozmów było przeprowadzenie egzaminów przygotowywanych przez ukraińskie ministerstwo oświaty. Ukraina planuje ich zorganizowanie na przełom lipca i sierpnia, oczekując wsparcia ze strony Polski. Szczegóły zostaną wskazane w piśmie.