We wtorek 4 kwietnia Finlandia oficjalnie dołączyła do grona państw wchodzących w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tym samym kraj ze stolicą w Helsinkach stał się 31. członkiem największego sojuszu militarnego na świecie.
Formalne przyjęcie Republiki Finlandii do kręgu państw NATO nastąpiło w wyniku przekazania odpowiednich dokumentów akcesyjnych na ręce sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych -Anthony’ego Blinkena. Wydarzenie to odbyło się w oficjalnej siedzibie NATO mieszczącej się w Brukseli. „Otrzymawszy dokument ratyfikacyjny, możemy ogłosić, iż Finlandia stała się 31. członkiem Traktatu północnoatlantyckiego” – powiedział amerykański dyplomata.
Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (potocznie NATO lub Sojusz Północnoatlantycki) jest międzynarodowym sojuszem polityczno-wojskowym zrzeszającym państwa z Europy oraz Ameryki Północnej. NATO powstało w oparciu o Traktat północnoatlantycki, który został podpisany 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie. W skład dwunastu państw-założycieli NATO wchodzą: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Islandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Włochy. Z czasem do Organizacji przyłączały się kolejne państwa. W latach pięćdziesiątych były to: Turcja, Grecja oraz Republika Federalna Niemiec, w 1982 roku Hiszpania, a w 1999 roku: Węgry, Czechy oraz Polska. Kolejne rozszerzenia Sojuszu miały miejsce już w XXI wieku. W 2004 roku członkami NATO stały się: Bułgaria, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia, Słowacja oraz Słowenia. Następnie, w 2009: Albania oraz Chorwacja. Ostatnimi państwami, które dołączyły do Sojuszu były: Czarnogóra, Macedonia Północna oraz właśnie Finlandia. Poszczególne akcesje wspomnianych krajów miały miejsce odpowiednio w 2017, 2020 i 2023 roku.
Swoją aprobatę ze względu na przyjęcie Finlandii do grona państw Sojuszu wygłosił również Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, pełniący tę funkcję od 2014 roku. „Z dumą mogę powitać Finlandię jako pełnoprawnego członka naszego Sojuszu i nie mogę się doczekać podobnego powitania Szwecji, tak szybko jak to możliwe” – powiedział Stoltenberg. „Przystąpienie do NATO jest dobre dla Finlandii, jest dobre dla bezpieczeństwa krajów nordyckich i jest dobre dla NATO jako całości” – dodał.
Dwa państwa północnej Europy, dotychczas działające w sposób neutralny, postanowiły dołączyć do Sojuszu w wyniku agresji Rosji na Ukrainę. W przypadku Finlandii członkostwo stało się już faktem, natomiast Szwecja po podpisaniu protokołu akcesyjnego wciąż czeka na akceptację ze strony pozostałych państw NATO.
Akcesja Finlandii wzmacnia nie tylko potencjał militarny, strategiczny czy polityczny Sojuszu, ale stanowi także symbol upadku koncepcji Putina. Eksperci oceniają, iż rozszerzenie NATO stanowi przykład porażki kremlowskiej propagandy, która miała na celu odstraszenie Zachodu od bardziej aktywnego zaangażowania o antyrosyjskim charakterze. Dodatkowo członkostwo Finlandii sprawia, iż granica Sojuszu z Rosją znacznie się wydłużyła – aż o 1,3 tys. kilometrów. Z tego powodu fińska akcesja może być również postrzegana jako wyraźny sukces militarno-strategiczny.
/JKI/
Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com
Źródło: nato.int, theguardian.com