Wizjoner, ikona, jedna z największych postaci w historii hiszpańskiej sztuki. Kto pasuje do tego opisu? Odpowiedź jest prosta – Pablo Picasso. Obrazy pochodzącego z Malagi artysty są znane wszystkim miłośnikom sztuki. Nic dziwnego, Hiszpan jest uznawany za jednego z najznamienitszych malarzy ubiegłego wieku. To właśnie Picasso wraz Georgesem Braquem, są uważani za twórców kubizmu, który jako nurt stał się istotnym stylem dwudziestowiecznej sztuki.
Ponadto dzieła Hiszpana są łakomym kąskiem dla kolekcjonerów, bowiem rokrocznie jego dzieła znajdują się w ścisłej czołówce obrazów o największej wartości. Podsumowując, Picasso jest postacią ikoniczną dla światowej historii sztuki. Nic więc dziwnego, że najnowsza wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie, na której zobaczymy dzieła kubisty, budzi pozytywne emocje.
„Portret kobiety w kapeluszu”, „Faun pośród gałęzi”, „Śpiąca kobieta”, „Jacqueline czytająca” – to jedne z wielu obrazów, grafik i ilustracji hiszpańskiego malarza, które od 12 października możemy podziwiać w warszawskim Muzeum Narodowym. „Pełne dobrej energii zaangażowanie Instytutu Cervantesa umożliwiło współpracę z krajem dość odległym terytorialnie, jakim jest Hiszpania i odmienny kulturowo. Powstała wystawa, na której po raz pierwszy w Polsce pokazane są prace wielkiego artysty, pochodzące z kolekcji Museo Casa Natal Picasso, czyli Muzeum Dom Narodzin Picassa w Maladze” – poinformował dyrektor warszawskiego Muzeum Narodowego Łukasz Gaweł.
Cała ekspozycja o nazwie „Picasso” składa się z czterech sekcji. Pierwsza z nich przybliża percepcję piękna wyznawaną przez tytułowego artystę. Druga skupia się na pasji Picassa do wzorców i postaci mitologicznych. Kolejna, trzecia część przybliży ceramiczne dokonania Hiszpana, natomiast ostatnia z sekcji poświęcona jest polonikom obecnym w twórczości kubisty. Cała wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do 14 stycznia przyszłego roku.
„Picasso urodził się na Południu Hiszpanii, na południu Europy. Pierwsze jego doświadczenia twórcze to światło i morze. Światło Śródziemnomorza towarzyszyło mu przez całą twórczość. Picasso był Hiszpanem, malageńczykiem, ale nie należy tylko do nas. Dziś jest własnością wszystkich i wszystkich wzrusza. I teraz, bezpośrednio z plaży, z Malagi przyjeżdża do Warszawy” – przekazał Jose Maria Luna Aquillar, dyrektor Muzeum w Maladze, skąd wypożyczone są dzieła Picassa. Cała ekspozycja jest realizowana z okazji 50. rocznicy śmierci artysty oraz objęcia przez Hiszpanię prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
/JKI/
Źródła: mnw.art.pl; pap.pl