Niedawne odkrycie archeologów na stanowisku w Pompejach budzi niemałe zainteresowanie. Malowidło przedstawiające martwą naturę ukazuje… antyczną pizzę! Choć oczywiście dzisiejszy odpowiednik znacznie różni się od starożytnej wersji, odkrycie wskazuje na to, że neaopolitańska pizza jest starsza niż dotychczas sądzono.
Pompejański fresk przedstawia srebrną tacę wypełnioną różnymi przysmakami. Jak wskazują archeolodzy, na naczyniu możemy znaleźć daktyle, granty, kieliszek wina, inne owoce, a także antyczny placek pizzo-podobny. Jak wyjaśniają specjaliści z Parku Archeologicznego Pompejów, można przypuszczać, że obok kielicha z winem przedstawiona jest płaska focaccia pełniącą funkcję podstawy dla różnych owoców. Ponadto placek jest najprawdopodobniej przyprawiony różnym dodatkami, a także składnikiem przypominającym pesto.
Odkryte malowidło nie jest pierwszym obrazem tego typu. Podobne znaleziska znajdują się w innych miastach wulkanicznych. Według ekspertów tego typu fryski nawiązują do tradycji hellensitycznej i stanowią reprezentację greckiej tradycji gościnności. Pompejańskie jest jednak niezwykle precyzyjne, a także bardzo dobrze wykonane. „Pompeje nigdy nie przestaną zaskakiwać: to skrzynia, która zawsze otwiera nowe skarby” – twierdzi włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano.
Sygnały potwierdzające obecność prapizzy znajdziemy w różnych antycznych dziełach kultury. Na podstawie fragmentu Eneidy Wergiliusza możemy wywnioskować, iż owoce i inne produkty były umieszczane na obfitych chlebkach, które pełniły funkcję „stołów”.
„Poza precyzyjną identyfikacją przedstawionych potraw, we freskach odnajdujemy nawiązanie do tradycji hellenistycznej, omówioną przez autorów z okresu Imperium Romanum, takich jak Wergiliusz, Marjalis i Flawiusz Filostrat. Zastanawiam się nad kontrastem między skromnym i prostym posiłkiem, który przypomina sferę pasterską i sakralną, a luksusem srebrnych tac i wyrafinowanych artystycznych i literackich przestawień. Rozważając tę kwestię, jak możemy nie myśleć o pizzy, również funkcjonującej jako „biedne” danie z południowych Włoch, które zawładnęło światem i teraz jest podawane w restauracjach z gwiazdką Michelin” – rozważa dyrektor Parku Archeologicznego Pompejów Gabriel Zuchtriegel.
Oczywiście odnaleziony fresk wyraźnie różni się od dzisiejszej pizzy. W czasach antycznych Pompejów mieszkańcy nie znali jeszcze przecież pomidorów czy mozzarelli. Niemniej piękne malowidło informuje nas o tym, iż starożytni Włosi również zajadali się pysznymi plackami. Ba, antyczna pizza była podawana jako dodatek do owoców. Być może pizza hawajska nie jest jednak diabelską profanacją, a nawiązaniem do starożytnej tradycji 😊
/JKI/
Źródła: pompeiisites.org
Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com