Wśród ogółu młodych Polaków 44% rozważa emigrację zarobkową, a wśród absolwentów studiów inżynierskich i licencjackich oraz mieszkańców dużych miast to aż 48% – wynika z raportu opublikowanego przez rządowy Instytut Finansów.
Rządowy raport „Perspektywy ekonomiczne młodego pokolenia” przeprowadzony przez Instytut Finansów wskazuje, że 44% Polaków w wieku od 18-26 lat rozważa emigrację zarobkową. Najczęściej są to absolwenci kierunków przyrodniczych i matematycznych oraz Polacy działający w branży hotelarsko-turystycznej.
Sytuacja materialna i mieszkaniowa oraz warunki socjalne najczęstszymi powodami skłaniającymi do emigracji młodych ludzi
Raport Instytutu potwierdza badania przeprowadzone przez Gi Group, zgodnie z którymi ponad 76% ankietowanych jako główną przyczynę emigracji zarobkowej wskazuje poziom zarobków. Dla 61% młodych Polaków znaczenie mają lepsze warunki socjalne, a 35% osób nie potrafi znaleźć w Polsce odpowiedniej pracy. Niemniej coraz więcej młodych dorosłych decydujących się na emigrację, kieruje się motywami pozafinansowymi – szczególnie chęcią podróżowania oraz większym poszanowaniem wolności i praw obywatelskich.
Emigracja zarobkowa najmniej popularna wśród absolwentów studiów podyplomowych oraz kierunków informatycznych
Wśród młodych ludzi z ukończonymi studiami podyplomowymi jedynie 14% rozważa wyjazd za granicę. Niewielki procent stanowią również młodzi po kierunkach informatycznych. Wyniki badań sugerują, że osoby te oceniają swoje perspektywy zarobkowe i zawodowe jako pewne i stabilne, więc rzadko są zmuszeni rozważać emigrację. Dodatkowo, przy obecnie dynamicznym rozwoju pracy zdalnej, wyżej wspomniani absolwenci nie muszą wyjeżdżać za granicę, by pracować dla zachodnich firm, a tym samym otrzymywać lepsze zarobki.
Zmiana w deklarowanej długości wyjazdu, kierunek emigracji – bez zmian
Od kilku lat najchętniej wybieranym kierunkiem emigracji Polaków pozostają kolejno Niemcy, Holandia i Wielka Brytania. Zmieniła się jednak deklarowana długość planowanej emigracji. W 2021 r. 17% Polaków zamierzało wyjechać za granicę na stałe. Obecnie co piąty ankietowany zamierza emigrować na nie więcej niż pół roku, co może napawać optymizmem.
Silny wpływ wykształcenia na ocenę perspektyw zawodowych młodych Polaków
Dane przedstawiają sytuację młodych ludzi wchodzących na rynek jako korzystniejszą niż wcześniejszych pokoleń, jednak zgodnie z przeprowadzonymi raportami, subiektywne odczucia najmłodszych pracowników są raczej negatywne. Niemal połowa z młodych ankietowanych ocenia swoją sytuację materialną źle. Warto dodać, że większość młodych ludzi ocenia swoje perspektywy zawodowe przez pryzmat wykształcenia i swoich kwalifikacji, podczas gdy wielkość miejscowości zamieszkania czy warunki mieszkaniowe nie mają takiego znaczenia. Badania sugerują więc, że pomimo obecnego trendu rozpoczynania pracy w jak najmłodszym wieku, na pierwszym miejscu w opinii młodych nadal pozostaje edukacja.
/PJ/
Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com
Źródła:
Instytut Finansów: Perspektywy ekonomiczne młodego pokolenia
Gi Group Holding: Migracje zarobkowe Polaków 2023