8 czerwca opublikowano najnowszy ranking QS World University Ranking 2023. W zestawieniu znalazło się ponad półtora tysiąca uczelni z całego świata. Oceniano je według takich kryteriów, jak reputacja w środowisku akademickim, prestiż wśród pracodawców, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, liczba cytowań oraz liczba studentów i pracowników z zagranicy.
Na 284 miejscu zakwalifikowano Uniwersytet Warszawski. Duży awans względem zeszłorocznego rankingu, aż o szesnaście pozycji, zanotował Uniwersytet Jagielloński. Znajduje się teraz na 293. Miejscu, co stanowi jego najwyższy wynik w historii. W rankingu czytamy, że UJ jest drugą najstarszą uczelnią w Europie Środkowej i zajmuje ważne miejsce na akademickiej mapie świata. Krakowska uczelnia to 16 wydziałów, cztery tysiące pracowników naukowych, 87 zróżnicowanych obszarów badawczych i ponad czterdzieści tysięcy studentów. Zwrócono uwagę też na to, że na Uniwersytecie Jagiellońskim działa aż 150 kół studenckich, w których uczniowie realizują swoje zainteresowania naukowe.
UJ został najlepiej oceniony w następujących obszarach: stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, prestiż wśród pracodawców oraz reputacja w środowisku akademickim.
Uczelniom poniżej 500. miejsca nie przyznaje się osobnych miejsc, tylko grupuje w większych blokach. I tak pomiędzy 521. a 530. pozycją zakwalifikowano Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Politechnikę Warszawską.
Miejsca 801. do 1000.: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Krakowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Wrocławska.
W pozostałych przedziałach znalazły się uczelnie z Gliwic, Lublina, Białegostoku, Olsztyna, Rzeszowa i Katowic.
/GGO/
Foto: Youtube.com/zrzut z ekranu