Ogromny HEJT na Sylwię Peretti. „Mamy w sobie dużo zawiści, zazdrości, złośliwości”

Wypadek w Krakowie wstrząsnął Polską. Kierowca Renault Megane RS nie opanował pojazdu, wjechał w słupki wyznaczające koniec pasa ruchu, ściął sygnalizator, dachował i uderzył w mur. Na miejscu zginęło czterech mężczyzn, w tym syn celebrytki Sylwii Peretti. Gwiazda „Królowych Życia” zmaga się z ogromnym hejtem.

Dziś rano w Krakowie odbyła się ceremonia pogrzebowa syna Sylwii Peretti. Rodzina wcześniej poprosiła o nieskładanie kondolencji, co zapewne wiąże się z bardzo ciężkim stanem samej matki tragicznie zmarłego, jak i reszty najbliższych. Niestety wiele osób nadal hejtuje gwiazdę TTV.

Matka tragicznie zmarłego Patryka jest w ciężkim stanie psychicznym a mimo to wiele osób nie szczędzi gorzkich słów pod jej adresem w komentarzach. Wielu zarzuca Peretti, że „źle wychowała syna” i jest „odpowiedzialna za tragedię”, a to i tak najłagodniejsze z treści, jakie możemy znaleźć pod adresem celebrytki.

Zdaniem psycholog Magdaleny Chorzewskiej „ludzka natura jest bardzo złożona. Mamy w sobie też dużo zawiści, zazdrości, złośliwości. I też jest duża część osób, która nie ma zbyt mocno rozwiniętej empatii. Nie potrafi wczuć się w to, co może przeżywać druga osoba”.

Dlaczego ludzie hejtują?

Hejt — według badań szwajcarskich naukowców — stymuluje układ nagrody, aktywując neuroprzekaźniki odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności. Wyniki badań wskazały, że hejtujący odczuwają euforię, ulgę i poczucie sprawiedliwości. Hejt stymuluje zatem te same obszary, co substancje psychoaktywne.

— Wielu ludzi nie wie, jak rozładować frustrację. W sieci mogą zrobić to bezpiecznie, nie narażając się praktycznie na żadną karę” – mówi dr Małgorzata Wójcik, psycholog z Uniwersytetu SWPS Katowice. Jak dodaje hejtując staramy się podnieść naszą samoocenę — Jeśli widzimy piękniejszą od nas celebrytkę, napiszemy, że jest głupia, by podnieść własną samoocenę i lepiej się poczuć – wskazuje dr Wójcik.

Z kolei psycholog Dorota Minta powiedziała w rozmowie z TOK FM, że hejt może uzależniać, a mózg uzależnionego od hejtu działa tak samo jak mózg uzależnionego od np. kokainy. Dlatego tak ważne jest, aby na hejt nie reagować tym samym.

Kim jest przeciętny polski hejter?

Po pierwsze badania wykazują, że hejter to nie zawsze zła, pozbawiona empatii osoba. Jeden z eksperymentów psychologa Philippa Zimbardo pokazał, że zwykli ludzie pod wpływem określonych impulsów potrafią zachować się w okrutny sposób i chętnie krzywdzić inne osoby. Kontrolujmy zatem własne emocje i nie dajmy się ponieść psychologii tłumu.

Według badania Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research polski hejter to najczęściej mężczyzna w wieku od 16 do 24 lat, który legitymuje się wykształceniem średnim (35 proc.) lub wyższym (20 proc.).

Jak radzić sobie z hejtem?

Przede wszystkim należy wskazać, że hejt przynosi skutki doraźne i długofalowe. Osobę hejtowana często dotykają silne urazy psychiczne, które kolejno powodują problemy na tle emocjonalnym, zaburzenia rytmu dobowego i występowanie stanów lękowych oraz depresyjnych, kończąc na myślach samobójczych a nawet samobójstwach.

Przede wszystkim nie należy wdawać się w dyskusje z hejterami, co wiąże się z wyzbyciem się automatycznego reagowania na bodziec — trzeba uczyć się kontrolować własne emocje.

Ponadto warto budować silne poczucie własnej wartości, które pozwala nam adekwatnie oceniać samych siebie i lepiej radzić sobie z niczym nieuzasadnioną krytyką. Jeśli mamy czujemy, że mamy z tym kłopot, skorzystajmy z pomocy psychologa.

Warto także pamiętać o szerzeniu kultury dialogu i zdecydowanego braku przyzwolenia na hejt. Pamiętajmy także o zachowaniu odpowiedniej higieny cyfrowej.

fot. YouTube

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz także

Najnowsze

PILNE! Wybuch w Warszawie. Są zabici!

Jak informuje Polska Agencja Prasowa (PSP) w Warszawie na Tarchominie doszło do  wybuchu. Zdarzenie miało miejsce na terenie posesji należącej do jednej z firm....

Stres. Jak się nie dać?

Zbliża się koniec lata, a wraz z nim jesienny spadek nastroju. To właśnie o tej porze najmocniej dopada nas stres. Jak nie dać się...

Najpopularniejszy geopolityki w Polsce z problemami? Bartosiak podejrzany o plagiat

Ostatnie dni przyniosły niemałe zamieszanie w świecie polskiej geopolityki. W przestrzeni medialnej zaczęły pojawiać się informacje o zebraniu Komisji Etyki Rady Naukowej Instytutu Studiów...

Węgiel szczerze nt. młodych artystów. Niczego nie ukrywa (WIDEO)

W najnowszym wywiadzie Roksana Węgiel zdecydowała się wypowiedzieć na temat innych młodych artystów. W swojej wypowiedzi nie ukrywała niczego. Zobacz, co o nich sądzi.  Roksana...

Derpieński złożyła zaskakującą propozycje stacji telewizyjnej

Caroline Derpieński jest teraz na ustach wszystkich. Tym razem zdecydowała się na pewien zaskakujący krok. Zobacz, jak zwróciła się do znanej telewizji.  Caroline Derpieński znają...

Messi i Ronaldo są zagrożeni? Tyle trzeba zapłacić za post na Instagramie najpiękniejszej piłkarce świata

Piłka nożna kobiet staje się coraz popularniejsza. W ślad za tym idą także pieniądze. Jeszcze nie takie jak w przypadku mężczyzn, ale coraz większe....

To co dziś umieścisz w sieci, wpłynie na Twoją przyszłość

W obliczu wszechobecnej technologii i powszechności internetu, młodzi ludzie mają unikalną szansę kształtowania swojej przyszłości już od najmłodszych lat. To, czym dzielimy się w...

Znamy tegorocznych laureatów Złotych Lwów!

Jak od blisko czterech dekad Gdynia na kilka dni stała się polską stolicą kinematografii. To właśnie w słynnym nadmorskim mieście odbył się 48. Festiwal...