Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie w debacie publicznej przewija się temat wojny nuklearnej. Jednak mało kto jest sobie w stanie wyobrazić, jak wyglądałby atak atomowy. Amerykańskie wojsko opublikowało właśnie zdjęcia z testu rakiet przenoszących głowice atomowe, które imitują atak jądrowy. Fotografie są apokaliptyczne.
Na początku września Amerykanie przeprowadzili test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Minuteman III, który przenosił trzy symulowane głowice jądrowe. Rakieta wystartowała z bazy Vandenberg w Kalifornii, a „głowice” uderzyły w atol Kwajalein na Pacyfiku. Opublikowane fotografie przedstawiają ostatnie chwile testu, dokładnie moment, gdy pociski wracają z kosmosu i wchodzą w atmosferę Ziemi. Przypominające sceny z filmu sci-fi, zdjęcia pokazują jak dokładnie wyglądałby atak atomowy.
Minuteman III to międzykontynentalne pociski balistyczne, stanowiące jeden z trzech filarów amerykańskiej triady nuklearnej, obok bombowców strategicznych i okrętów podwodnych. Takie głowice są rozmieszczone w 450 miejscach w Stanach Zjednoczonych i są gotowe do użycia w każdej chwili. Pociski są w stanie w ciągu 30 minut dotrzeć na każde miejsce na Ziemi.
Jakie byłyby skutki wojny atomowej?
Badania przeprowadzone w 2022 r. przez naukowców z USA, Niemiec i Hiszpanii dotyczące wpływu hipotetycznej wojny atomowej są zatrważające. Okazuje się, że w czasie wojny najgorszy byłby głód, który pochłonąłby więcej ofiar niż wybuchy czy promieniowanie. Zakładając scenariusz, w którym setki bomb atomowych trafiłoby w większość zachodnich miast i zakładów przemysłowych, w skutek ogromnej ilości powstałego pyłu i dymu, na Ziemi nastałaby nuklearna zima. Zanieczyszczenie powietrza i ograniczony dostęp do światła słonecznego wprowadziłyby planetę w stan permanentnego chłodu.
Na ograniczenie produkcji żywności w momencie wojny nuklearnej wpływ miałoby również skażenie radioaktywne, które za sprawą wiatrów i burz, dotarłoby w każdy zakątek Ziemi. Wówczas produkcja żywności byłaby niemożliwa, a głód pochłonąłby nawet 5 mld osób, czyli ponad 60 proc. populacji. Pozostaje nam mieć nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli weryfikować wniosków wysnutych przez naukowców.
/pj/
Źródło: spidersweb.pl
Foto: Zrzut ekranu – YouTube