Palenie e-papierosów szczególnie wśród młodzieży staje się coraz większą plagą. Uczniowie sięgają po nie w formie rozrywki i rozładowania stresu, a kończą z poważnym nałogiem. Nie boją się konsekwencji, zarówno tych szkolnych jak i zdrowotnych. Większość z nich, zgodnie z powszechną tezą uważa, że e-papierosy to lepsza alternatywa dla tradycyjnego tytoniu – niestety badania wskazują, że również one wywołują wzrost komórek rakowych.
Wyniki badań Instytutu Badań Pollster zlecone przez Rzecznika Praw Dziecka mówią, że 23 proc. nastolatków pali e-papierosy, a 72 proc. z nich robi to systematycznie. Palenie w szkołach znów staje się modne: „Ja nie palę, ale na trzydzieści osób w klasie, ponad dwadzieścia pali jednorazowe papierosy. Są one na tyle wygodne w szkole, że ich nie czuć i nie śmierdzą więc znajomi palą je wszędzie, gdzie nie dociera wzrok nauczyciela” – mówi maturzystka.
Powody sięgania po e-papierosy są różne – chęć dopasowania się do grupy, zaimponowania rówieśnikom, potrzeba rozładowania napięcia, łatwiejszy dostęp w sprzedaży niż do klasycznych papierosów oraz przekonanie, że nie są szkodliwe. Wielu z uczniów uważa, że ta forma papierosów nie uzależnia. Niestety rzeczywistość jest inna. Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko tłumaczy: „U wielu dzieci obserwujemy powstawanie zmian w płucach. Są to zmiany albo śródmiąższowe, albo eozynofilowe zapalenie płuc, albo zmiany guzkowe”. W efekcie nałóg może prowadzić do niewydolności płuc i trwałych uszkodzeń w układzie oddechowym.
E-papierosy to zazwyczaj pierwszy krok w stronę nikotynizmu i zostania palaczem na całe życie. Problemem jest często fakt tolerowania e-papierosów przez rodziców, którzy podobnie jak dzieci nie są świadomi ich szkodliwości i możliwych konsekwencji w przyszłości.
Palenie odpowiada za 700 000 zgonów rocznie w Unii Europejskiej. Choć grupa nałogowych palaczy maleje, ich liczba nadal pozostaje wysoka i wynosi 23 proc. Z badań wynika, że aż 90 proc. palaczy sięga po pierwszego papierosa zanim ukończy 21 lat, a 60 proc. robi to przed 14 rokiem życia. Młodzież od dawna jest grupą docelową dla producentów papierosów, ponieważ to grupa dopiero „wkraczająca” w nałóg. Palenie przyczyna się także do szybszego uzależniania się od alkoholu czy narkotyków, dlatego sięgając po pierwszego papierosa warto pamiętać, jak tragiczne skutki może mieć ten krok w przyszłości.
/pj/
Źródło: e-dziecko.pl
Foto: Zrzut ekranu – YouTube