Już w tę niedzielę, czyli 30 stycznia, po raz trzydziesty zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych fundacji w Polsce, która od lat zbiera środki na sprzęt medyczny. W tym roku głównym celem zbiórki jest podnoszenie standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.
Fundacja z serduszkiem
WOŚP w statucie jako swój główny cel wyszczególnia “działalność w zakresie ochrony zdrowia polegającą na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”. Tę misję realizuje poprzez sukcesywne wspieranie placówek leczniczych poprzez zakup profesjonalnego sprzętu. W ciągu 29 dotychczasowych finałów zostało zebrane 1.5 miliarda złotych, za które zakupiono ponad 66 tysięcy urządzeń medycznych.
Tematyka finałów w zależności od roku jest różna, a skupia się za każdym razem na jakimś szczególnym obszarze. Dotychczas zbierano m.in. na pomoc szpitalom noworodkowym, ratowanie dzieci z wadami wrodzonymi, wczesne wykrywanie chorób nowotworowych. Tegoroczny finał promowany jest hasłem “przejrzyj na oczy”. Koncentruje się na dbaniu o wzrok, w szczególności u dzieci. Za zebrane środki zostaną zakupione sprzęty do tomografii dna oka, mierzenia ciśnienia śródgałkowego, pomiaru kąta zeza czy leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej.
Skąd te środki?
Pieniądze na finał WOŚP, rokrocznie mający miejsce w styczniu, zbierane są na rozmaite sposoby. Każdy choć raz spotkał się z wolontariuszem WOŚP, chodzącym z puszką po ulicy i rozdającym naklejki z serduszkiem. Środki można wpłacać bezpośrednio na rachunek bankowy fundacji lub założyć własną internetową skarbonkę. Wiele firm podejmuje współpracę z WOŚP-em – przykładowo w aplikacji popularnego sklepu “Żabka” zebrane za zakupy “żappsy” wymienić można na kilka złotych na zbiórkę. Podczas stacjonarnych finałów, które zazwyczaj w miastach przybierają formę koncertów, jest również wiele okazji do wsparcia fundacji – poprzez zakup zupy czy gadżetów, oczywiście za symboliczną opłatę do puszki.
Ciekawą i cieszącą się popularnością metodą pozyskiwania środków są aukcje – w dużej mierze prowadzone przez platformę Allegro. Ludzie licytują rozmaite przedmioty – zarówno te przekazane od prywatnych darczyńców, jak i gadżety związane z Orkiestrą. W to przedsięwzięcie angażuje się wielu celebrytów, wystawiając przedmioty ze swoimi autografami czy szansę na prywatne spotkanie z najwyżej licytującym.
Do końca świata i jeden dzień dłużej – czy aby na pewno?
Mimo, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ma ogrom zasług w pozyskiwaniu środków na szczytne cele, to i tak wśród części Polaków nie cieszy się popularnością. Nie wynika to bynajmniej z faktu antypatii tych ludzi do pomagania, a z rozczarowania zachowaniami osób z WOŚP-em powiązanych. Mimo, że Orkiestra miała łączyć wszystkich Polaków, z czasem stając się rozpoznawalną zaczęła angażować się politycznie.
Momentem największego rozczarowania dla wielu osób było otwarte wsparcie przez fundację WOŚP tzw. “Strajku Kobiet”, który wśród swoich głównych postulatów podnosił prawo do aborcji “na życzenie”. Symbioza czerwonych błyskawic i czerwonych serduszek była niespodziewanym zjawiskiem. Kiedy WOŚP wielu ludziom kojarzył się z uśmiechem i troską o dzieci, w szczególności te chore, to strajki proaborcyjne jako główne hasło obrały sobie słowo “wyp……ać” i walkę o prawo do abortowania dzieci – i zdrowych, i chorych.
Jurek Owsiak, czyli lider fundacji, jest osobą o poglądach lewicowych, co odbija się na działalności WOŚP. Przytyki do partii rządzącej i osób o innych poglądach czy też wspieranie lewicowych inicjatyw to zjawiska, które nasilają się z roku na rok.
Często podnoszonym argumentem przeciw WOŚP-owi, a tym samym Owsiakowi, są kwestie finansowe. Niektórzy zarzucają, że zbyt wiele pieniędzy przeznaczanych jest na pijar Fundacji oraz huczne finały. Internet jednak te podejrzenia najczęściej obśmiewa, przejaskrawjając zarzuty w memie sugerującym, jakoby Jurek sprzedawał uran Czeczenom. W odniesieniu do tego mema w tym roku można wylicytować bloczek uranu z autografem lidera WOŚP.
Wspierać, nie wspierać?
Odpowiedzieć można cytując Owsiaka – “róbta, co chceta”. Każdy może ocenić sam, jaki ma stosunek do działalności tej fundacji i czy w związku z tym przekaże jej swoje pieniądze. Najważniejsze jest, żeby wspierać. Jest mnóstwo fundacji działających charytatywnie, wykonujących ogromną pracę na rzecz pomocy innym. Nie sztuką jest nie dać 20 zł na WOŚP, lecz dać je – jeśli nie do puszki z czerwonym serduszkiem – na inny cel charytatywny.
źródła:
https://www.wosp.org.pl/,
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wielka_Orkiestra_%C5%9Awi%C4%85tecznej_Pomocy.