Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadza zmiany dotyczące matur i egzaminów ósmoklasisty. Nowe regulacje będą dotyczyły egzaminów ustnych oraz pisemnych, a wejdą w życie już w nadchodzącym roku szkolnym 2022/2023. Czego mogą spodziewać się uczniowie?
Nowe zasady to między innymi powrót matury ustnej, zmiana próg punktowego, a także terminu egzaminu ósmoklasisty.
Cały projekt związany ze zmianami w organizacji matur nazwano Formuła 2023 – ponieważ w tym roku po raz pierwszy matury będzie zdawała młodzież chodząca do czteroletniego liceum ogólnokształcącego z pierwszego rocznika kończącego 8-letnią podstawówkę.
Jakie zmiany czekają uczniów?
Egzamin z języka polskiego został znacznie wydłużony. Na poziomie podstawowym trwać będzie 240 minut, a na poziomie rozszerzonym 210 minut (wcześniej trwał odpowiednio 170 i 180 minut). Będą różniły się też arkusze. Maturzyści otrzymają dwa: pierwsza część sprawdzi umiejętności użycia języka polskiego oraz zweryfikuje znajomość faktów historyczno-literackich. W drugim arkuszu będzie trzeba napisać wypracowanie na minimum 400 wyrazów uwzględniające co najmniej dwa utwory literackie, co najmniej jeden utwór z listy lektur obowiązkowych i conajmniej dwa konteksty pogłębiające rozumienie omawianych utworów (do wyboru spośród kontekstu: historycznoliterackiego, teoretycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, mitologicznego, biblijnego, religijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego).
Egzamin pisemny z matematyki zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym trwać będzie 180 minut. Bez zmian pozostaje czas trwania pozostałych egzaminów pisemnych – nadal będą trwać 180 minut.
W nowej formule powróci matura ustna z języka polskiego. Egzamin trwać będzie 30 minut, z czego 15 minut uczeń będzie na przygotowanie do odpowiedzi, a pozostałe 15 minut na odpowiedź i rozmowę z zespołem przedmiotowym. Uczeń będzie losował dwa pytania: z puli zadań jawnych (dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej) oraz drugie dotyczące zagadnienia związanego z literaturą, innymi dziełami sztuki albo językiem. Maturzysta będzie omawiał je na podstawie dołączonego do polecenia materiału w postaci tekstu literackiego lub nieliterackiego albo tekstu ikonicznego. Na maturze ustnej z języka polskiego zdobyć będzie można 30 punktów.
Z kolei najważniejszą zmianą dotyczącą egzaminu ósmoklasisty jest jego nowy termin. Nowelizacja przesunęła na stałe datę z kwietnia na maj.
W tym roku szkolnym egzamin ósmoklasisty będzie składał się z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego. Nie będzie egzaminu z przedmiotu dodatkowego – zostanie on wprowadzony najprawdopodobniej w 2024 roku.
Podobnie jak w czasie pandemii, w najbliższych dwóch latach egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych stanowiących zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Szczegółowo opisze je rozporządzenie ministra edukacji i nauki.
/GGO/
Foto: zrzut z ekranu/zdjęcie poglądowe/Youtube.com