Jak wycisnąć z szachów 100%?

 

Szybka partia szachów jest sposobem na rozluźnienie emocji po całym tygodniu pracy i chwili na intelektualny trening. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że każdy może zabrać z szachownicy coś więcej niż podanie dłoni przeciwnikowi przed i po zagranej grze. Na to jak wyciągnąć z szachów 100% i odnieść sukces w tej dziedzinie sportowej odpowie Paweł Koza, trener szachowy, zawodnik i koordynator lokalnego klubu uczelni wyższej ASBiRO. 

 

Bartosz Nyga: Dlaczego wybrałeś szachy? Przecież jest o wiele więcej, ciekawszych aktywności spędzania wolnego czasu.

Paweł Koza: Każda z aktywności jest inna lub w inny sposób podchodzi do tych samych zagadnień. Szczerze, nie znam bardziej angażującej skupienia aktywności umysłowej niż szachy. Gra może się kojarzyć z osobnikami starszej daty, ale nawet dzieci w erze cyfryzacji są w stanie skupić swoją uwagę na przeciwniku po drugiej stronie szachownicy. Jestem idealnym tego przykładem. Gdy miałem 11 lat, odwiedzili nas krewni. Podczas wspólnej rozmowy ktoś poruszył temat szachów. – Szachy? Co to? – pomyślałem zaciekawiony tematem, gdyż nigdy nie miałem z nim styczności. Okazało się, że mój tata regularnie grał w szachy w latach swojej młodości. Już następnego dnia wyciągnąłem szachownicę i rzuciłem tacie wyzwanie. Graliśmy wiele razy, bardzo wiele. Jestem niezmiernie wdzięczny, że w grze z moim ojcem poniosłem tak wiele porażek, bo dzięki nim stawałem się coraz lepszym szachistą. Graliśmy często i regularnie, do momentu, gdy zacząłem go ogrywać w niemal każdej partii. Z perspektywy czasu żałuję, że nie zacząłem grać wcześniej. 

 

Wielcy matematycy twierdzą, że dostrzegają piękno w liczbach i równaniach. Biolodzy mówią o doskonałości w przyrodzie i zwierzętach. Co takiego dostrzega szachista w szachach?

Jestem również nauczycielem matematyki w szkole, dlatego zgadzam się z tym, co powiedziałeś o liczbach. Postrzegam szachy jako porządek i czystą matematykę, ale zarówno jako kreatywność i wyobraźnię. Cała ta mieszanka jest w stanie wywołać satysfakcjonujące momenty w karierze szachowej. 

 

Większość ludzi postrzega szachy jako nudną formę aktywności bez emocji i radości. Jak pokonujesz stereotypy krążące w społeczeństwie dotyczące szachów? Jak przekonujesz innych, że jest to sport godny uwagi?

Osoby sceptycznie nastawione do gry w szachy zawsze zapraszam jako widzów na zawody do katowickiego Spodka lub lokalne turnieje, organizowane przez wiele instytucji. Był okres w moich życiu, w którym szachownica leżała głęboko w szafie. Swoją aktywność szachową wznowiłem w wieku 27 lat z nikłymi szansami na zdobycie większego osiągnięcia. Uważam, że było warto, bo korzyści jest mnóstwo. Od lepszej pamięci po poznanie ludzi działających w różnych branżach. Dzięki nowym znajomościom, pojawiają się nowe, ciekawe pomysły. Jak to się mówi, świat jest mały. 

 

Jakie zmiany zaszły w Twoim życiu po rozpoczęciu regularnej gry w szachy?

Dzięki działalności organizacyjnej mogłem wystąpić w imprezach rangi mistrzowskiej jako zawodnik na Mistrzostwach Polski oraz Europy, a innym razem jako sędzia na Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach. Dzięki rozmowom z innymi zawodnikami,  zmieniłem swoje patrzenie na dotychczasowe życie. Szachy były łącznikiem kontaktu z dziećmi, co z perspektywy nauczyciela jest bardzo ważne. Dostrzegłem iskierkę pomysłowości i myślenie niekonwencjonalne w stosunku do myślenia szkolnego. Dzięki wnikliwości zacząłem organizować wydarzenia i aktywności pozalekcyjne dla moich uczniów. Istotną korzyścią było poznanie swoich mocnych stron indywidualnych. Zabrałem również do swojego bagażu doświadczenia umiejętność pracy zespołowej. Przykładowo podczas Mistrzostw Powiatu Zawierciańskiego w szachach w latach 2019 – 2020, na których mieliśmy kilkoro beneficjentów z celem charytatywnym oraz ponad 100 uczestników. Doceniliśmy ich. Daliśmy nagrody. Zapewniliśmy logistykę.

Jak wycisnąć z szachów 100%?

Odpowiem na to pytanie krótko. Czytaj, ucz się, pracuj systematycznie, zadawaj sobie pytania: „dlaczego to nie wyszło?”, „co mogę zrobić lepiej?”, „jak to zrobić?”. Nigdy, przenigdy nie rezygnuj w trakcie podjęcia wyzwania, nawet gdy idzie źle.

 

Wszystkim dobrze znane przysłowie mówi: „Trening czyni mistrza”. Jak wygląda trening szachowy, przygotowujący do zawodów?

Są to godziny, które należy poświęcić z wielkim skupieniem w ciągu tygodnia. Mamy trening ogólny, który składa się z zadania, wizji, wizualizacji, gry, analizy. Mamy również trening specjalistyczny, czyli końcówki, repertuar debiutowy, warianty. Współczesny trening szachowy opiera się na kalkulacji i liczeniu wariantów, nawet wśród małych dzieci. Samo poznanie zawodników to trochę jakby praca, tylko z mocno odroczoną stopą zwrotu, a za czas i pieniądze otrzymujesz prestiż podczas wygranej, ale nie zawsze. Jednak nikt lub nic nie odbierze Ci tego, co zdobywasz po drodze. 

 

Czy trening to wszystko jeśli chodzi o sukces w szachach?

Uważam, że na sukces w każdej dziedzinie składają się takie konieczności jak samodyscyplina, pasja, chęć rozwoju i ciekawość. W połączeniu z odrobiną szczęścia i przychylności otoczenia, sukces jest jak najbardziej możliwy. Każdy z tymi składnikami może osiągnąć wiele w swojej życiowej dziedzinie. Nieodłącznymi składnikami sukcesu są wiara i pasja. To one dodają nam energii, w trudnych momentach. 

 

Czy możemy  spodziewać się Ciebie na arenie międzynarodowej?

Jak najbardziej, już po wznowieniu gry w szachy wziąłem udział w Mistrzostwach Europy w 2017 roku w Katowicach. Gdy tylko jest taka możliwość biorę udział w zawodach wyższej rangi. Ostatnio brałem udział w turnieju blitza podczas Global Chess Festival, gdzie zająłem 30 miejsce na ponad 900 zawodników. W połowie grudnia grałem w Mistrzostwach Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych w Katowicach. Brałem również udział w regionalnych zawodach w Arbuzji we Włoszech. Natomiast nie osiągnąłem zamierzonego wyniku, co było spowodowane grafikiem pełnym pracy, warsztatów, szkoleń i projektów. Kończąc całą listę, dodam, że Śląski Związek Szachowy w Katowicach jest centrum organizacyjnym turniejów w Polsce. Z zaproszenia skorzystali nawet Garri Kasparov i Anatoly Kasparov, czyli najwybitniejsi szachiści w historii. 

 

Jaką wiadomość chciałbyś przekazać naszym czytelnikom?

Chciałbym was zaprosić do zagrania w partię szachów. Nawet jedną. Jeśli ta gra zdobędzie waszą sympatię, to zakochacie się w niej na długo. Jak już wypracujecie sobie nawyk regularnej gry w szachy, możecie spróbować swoich sił w turniejach szachowych, organizowanych w waszej miejscowości. Turnieje są zarówno dla zaawansowanych jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z szachami. Serdecznie zapraszam na najbliższe turnieje szachowe, które będą miały swoje miejsce w niedalekiej przyszłości. Z okazji WOŚP odbędzie się turniej szachowy, organizowany przez Ad Vocem w Sosnowcu. Dla osób ze stolicy, w Warszawie odbędzie Turniej Klasyfikacyjny dla dzieci i open w szachach klasycznych, organizowane przez UKS Talent Warszawa. Zapraszam również na Memoriał Tadeusza Bobeckiego w Tąpkowicach. Na wszystkich z nich będę, więc będzie okazja zamienić kilka zdań na temat szachów. Polecam każdemu spróbować swoich sił w szachach, nawet jeśli z początku ponosi porażki. Pamiętajcie, trening czyni mistrza, a trening bez błędów jest niemożliwy. 

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz także

Najnowsze

W cieniu matur czyli egzamin ósmoklasisty

Nieco w cieniu zmagań maturzystów wczoraj rozpoczął się "Egzamin ósmoklasisty 2024". Poniżej przybliżamy jego terminy, wyniki i jego okoliczności. Zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej...

Z notatnika maturzysty czyli pierwsze matury za nami

Język polski, matematyka oraz język nowożytny to pierwsze trzy obowiązkowe przedmioty, które zostały napisane w tym tygodniu przez około 339 tysięcy abiturientów. Tym razem matury...

Znamy finalistów Ligi Mistrzów. Real znów zwycięski?

W tym roku finał Ligi Mistrzów odbędzie się pierwszego czerwca na londyńskim Wembley. Tegoroczne półfinały Ligi Mistrzów przyniosły mnóstwo emocji a wszystko to za...

Żenująca nagonka i hejt na partnerkę znanego piłkarza!

Lauren Fryer usunęła wszystkie media społecznościowe, po tym, jak tysiące osób wylało na nią fale hejtu za to, że wygląda normalnie i nie jest...

II zjazd Akademii Samorządu za nami!

Drugi zjazd Akademii Samorządu 2023/2024 zakończony. Po raz drugi słuchacze z całej Polski spotkali się  na projekcie organizowanym przez Centrum im. Władysława Grabskiego. Początki...

Polak potrafi czyli Uniwersytet Jagielloński z sensacyjnym odkryciem!

Innowacyjna metoda rozpoznawania bakterii oraz grzybów na zdjęciach pochodzących z mikroskopów świetlnych, opracowana na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest pierwszą na świecie pod względem szybkości. Wykorzystując...

Krakowski licealista rozchwytywany przez amerykańskie uczelnie

Michał Lipiec, uczeń krakowskiego V LO im. Witkowskiego w zeszłym roku zdobył trzy medale podczas międzynarodowych olimpiad. To jednak tylko ułamek jego sukcesów, które...

Bilety na mecze Polaków wyprzedane!

Po awansie Reprezentacji Polski na Euro 2024 byliśmy świadkami bardzo szybkiej sprzedaży biletów. Wielu fanów czuje się pokrzywdzonych. Polacy jako ostatni, po ekscytującej serii rzutów...