Open’er Festival 2022 – kto zagra na jednym z największych wydarzeń muzycznych w roku?

Po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 na północy Polski ponownie zabrzmi muzyka, a tereny Gdyni i gminy Kosakowo zapełnią się dziesiątkami tysięcy młodych ludzi. Czym jest Open’er Festival, kto na nim wystąpi i czy warto wziąć w nim udział?

 

Co nas czeka?

Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 2002 roku, wtedy jeszcze na terenie Warszawy jako Open Air Festival. W związku z ogromnym zainteresowaniem organizatorzy przenieśli event na lotnisko w okolicach Trójmiasta i wydłużyli go do kilku dni. W tym roku uczestnicy bawić się będą od 29 czerwca do 2 lipca, czyli od środy do soboty. 

Festiwal ma swoją renomę, a rokrocznie przyciąga ok. 100 tysięcy uczestników. Oprócz zróżnicowanej oferty muzycznej, przyjeżdżający na event korzystać mogą z rozmaitej oferty atrakcji. Wspomnieć tu można o kinie plenerowym, stand-upie, plaży czy jodze. Na miejscu dostępna jest także zróżnicowana oferta posiłków i napojów, w tym oczywiście tych alkoholowych. 

Bazując na doświadczeniach lat poprzednich można założyć, że ponownie grupa uczestników będzie bardzo różnorodna. Pojawią się zarówno influencerzy w bogato zdobionych strojach w stylistyce serialu Euphoria, osoby ze świata celebrytów, znani dziennikarze oraz zwyczajni entuzjaści muzyki na żywo. Dla niektórych celem będą doznania muzyczne, a dla innych dobra impreza i zaistnienie w towarzystwie.

Każdy ma szansę świetnie się bawić na Open’er Festival, bo towarzystwo, atmosfera i pogoda zapowiadają się bardzo dobrze. Istotnym czynnikiem jest oczywiście repertuar muzyczny, który w tym roku jest bardzo bogaty. Na 3 scenach – Orange Main Stage, Tent Stage i Alter Stage – wystąpi ponad 40 artystów.

 

 

Gwiazdy światowego formatu na polskiej scenie

 

1 dzień – 29.06.

Na scenie najbardziej wyczekiwaną artystką była Doja Cat, która niestety z powodu operacji migdałków zmuszona została odwołać swój koncert. W pierwszy dzień jednak nie zabraknie znanych i lubianych artystów – wystąpią m.in. m.in. Imagine Dragons czy też zwycięzcy Eurowizji 2021 – zespół Måneskin.

Måneskin – I wanna be your slave

 

2 dzień – 30.06.

Na Orange Main Stage królować będzie słynny zespół rockowy – Twenty One Pilots. Zyskali oni pozycję jednego z najważniejszych zespołów XXI wieku, który może poszczycić się miliardami streamów oraz jednym z najbardziej oddanych fanbase’ów na świecie. Na scenie pojawi się także m.in. raper Playboi Carti, Royal Blood oraz Glass Animals.

Headliner – Twenty One Pilots

 

3 dzień – 1.07.

Headlinerem 3 dnia jest Dua Lipa, która ma dziś na koncie 3 nagrody Grammy i jest najczęściej słuchaną artystką w Spotify na świecie. W pierwszy dzień lipca wystąpi także m.in. Martin Garrix, słynny DJ i producent muzyczny oraz raperka Megan Thee Stallion.

Headliner – Twenty One Pilots

 

4 dzień – 2.07.

Na koniec imprezy zagra zespół The Killers – od ponad dwóch dekad podbijający rockową scenę muzyczną. Obok gwiazd z Las Vegas wystąpią m.in. Jessie Ware oraz The Chemical Brothers, 20 lat po swoim pierwszym występie na tym festiwalu. 

Headliner – The Killers

 

Rodacy na scenie

Na Open’erze nie zabraknie również gwiazd polskiej estrady. W trakcie festiwalu usłyszymy: Jan Rapowanie, OIO, Young Leosia, Taco Hemingway, Dawid Podsiadło. 

Young Leosia – Rok Tygrysa

 

 

Jasne i ciemne strony festiwalu

Opinia publiczna postrzega niekiedy Open’er Festival jako zlot dla bananowych dzieci, które chcą zaistnieć w mediach społecznościowych. Prawdą jest, że wydarzenie jest mocno medialne, a wielu uczestników za swój priorytet uznaje zrobienie klikalnego zdjęcia na Instagram w ambitnym outficie. Taka postawa jest jednak czymś, co kreuje w pewnym stopniu vibe eventu, a stanowi jedynie procent uczestników Open’era. Nie przeszkadza to w miłym spędzaniu czasu na koncertach czy imprezach ze znajomymi. 

Kolejnym zarzutem, który się pojawia, są ceny. Bilety kosztują kilkaset złotych, w zależności od tego, czy zapewniają uczestnictwo w poszczególnych dniach czy całym festiwalu. Za karnet czterodniowy z dostępem do pola namiotowego zapłacić trzeba ponad 800 złotych. Zakładając wypad w gronie znajomych, którzy biorą swój kamper lub przyczepę i chcą zaopatrywać się bez ograniczeń w jedzenie i picie, trzeba liczyć wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Z jednej strony jest to dużo pieniędzy, lecz z drugiej pamiętać trzeba, że to niepowtarzalna okazja, kiedy tylu światowej sławy artystów skumulowanych jest w jednym miejscu i czasie. Jadąc na 1 dzień bez noclegu zapłacić można 350 zł, a do wyboru ma się aż 11 artystów. Nie dziwi nikogo zapłacenie 150 czy 200 zł za koncert ukochanego, jednego artysty, więc uczestnictwo jednodniowe z możliwością wysłuchania kilku wokalistów nie wydaje się aż takim wydatkiem.

Dla wielu ludzi wyjazd na festiwal jest tym momentem w roku, w którym odcinają się od codziennej, niekiedy trudnej rzeczywistości i zanurzają się w beztroskiej zabawie przy dźwiękach ukochanej muzyki. Ważnym jednak jest pamiętanie o zdrowym rozsądku i tym, że po Open’erze będzie trzeba żyć dalej – z potencjalnymi konsekwencjami nieodpowiedzialnych decyzji. Festiwale zawsze są czasem wzmożonej konsumpcji alkoholu, niekiedy stosowania narkotyków, czy też wchodzenia w niezobowiązujące stosunki seksualne. W czasach, gdy każdy ma dostęp do telefonu z aparatem i Internetem, musimy być gotowi na to, że ktoś może udostępnić upokarzające nas nagrania czy zdjęcia. Alkohol i narkotyki są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, z czego te drugie dodatkowo są nielegalne. Przelotne relacje z kolei mogą prowadzić do zarażenia się chorobami wenerycznymi oraz psychicznego obciążenia i wyrzutów sumienia.

Rozważania te prowadzą do wniosku, że Open’er może być świetnym wydarzeniem – o ile z jego dobrodziejstw będziemy korzystać z głową. Trzeba umieć się bawić w sposób odpowiedzialny. Niewątpliwie Open’er może być szansą na wspaniałą zabawę w dobrym towarzystwie przy świetnej muzyce, dlatego można go polecić każdemu, kto ma czas, chęci i środki wybrać się w okolice Gdyni na przełomie czerwca i lipca!

 

 

źródła:
https://opener.pl/program-2022?data=-1&id=438,
https://pl.wikipedia.org/wiki/Open%E2%80%99er_Festival.

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz także

Najnowsze

Żenująca nagonka i hejt na partnerkę znanego piłkarza!

Lauren Fryer usunęła wszystkie media społecznościowe, po tym, jak tysiące osób wylało na nią fale hejtu za to, że wygląda normalnie i nie jest...

II zjazd Akademii Samorządu za nami!

Drugi zjazd Akademii Samorządu 2023/2024 zakończony. Po raz drugi słuchacze z całej Polski spotkali się  na projekcie organizowanym przez Centrum im. Władysława Grabskiego. Początki...

Polak potrafi czyli Uniwersytet Jagielloński z sensacyjnym odkryciem!

Innowacyjna metoda rozpoznawania bakterii oraz grzybów na zdjęciach pochodzących z mikroskopów świetlnych, opracowana na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest pierwszą na świecie pod względem szybkości. Wykorzystując...

Krakowski licealista rozchwytywany przez amerykańskie uczelnie

Michał Lipiec, uczeń krakowskiego V LO im. Witkowskiego w zeszłym roku zdobył trzy medale podczas międzynarodowych olimpiad. To jednak tylko ułamek jego sukcesów, które...

Bilety na mecze Polaków wyprzedane!

Po awansie Reprezentacji Polski na Euro 2024 byliśmy świadkami bardzo szybkiej sprzedaży biletów. Wielu fanów czuje się pokrzywdzonych. Polacy jako ostatni, po ekscytującej serii rzutów...

Kontrowersyjna koszulka reprezentacji Niemiec, koncern Adidas zabrał głos w tej sprawie!

Na koszulkach Reprezentacji Niemiec z numerem 44 zauważono podobieństwo do nazistowskiego symbolu SS. Adidas, UEFA i DFB nie widzieli nic niestosownego!  Mimo że do Euro...

(WIEM) Po co nam edukacja? Odpowiada dr hab. Klaudia Cymanow- Sosin

Czym jest edukacja, jakie są jej cele, jak budować relacje i skutecznie się komunikować. O tym wszystkim w ramach serii Warsztatów Innowacyjnej Edukacji Medialnej...

Studia za granicą. Jak się przygotować i jakie korzyści dają?

Marzysz o studiowaniu za granicą? Chcesz poszerzyć swoje horyzonty, nauczyć się nowego języka i zanurzyć się w innej kulturze? Oto kompleksowy przewodnik, który pomoże...