Co roku ponad 2 miliony osób otrzymuje diagnozę nowotworu złośliwego sutka potoczenie nazywanego rakiem piersi. Jest to najczęściej występująca choroba nowotworowa. Pomimo znacznego postępu w leczeniu tego schorzenia w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, wielu pacjentów doświadcza nawrotów, które często są bardziej szkodliwe niż pierwsze stadia.
Jednak dla wielu kobiet cierpiących na to schorzenia pojawiły się ostatnio dobre wieści. Podczas tegorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej przedstawiono dodatkową metodę leczenia za pomocą rybocyklibu. Wyniki badań sugerują, że stosowanie wspomnianego leku w połączeniu z tradycyjną terapią hormonalną wydłuża oczekiwaną długość życia i znacznie zmniejsza ryzyko nawrotu choroby.
Rybocyklib jest lekiem przeciwnowotworowym, który działa poprzez hamowanie wzrostu komórek raka. Wspomniany lek został już zatwierdzony przez organy regulacyjne w prawie stu krajach.
„Połączenie rybocyklibu i terapii hormonalnej może zapewnić nową opcję leczenia dla osób chorujących na raka piersi we wczesnym etapie, zmniejszając ryzyko nawrotu choroby i poprawiając żywotność” – twierdzi dr Catherine Elliott z Cancer Research UK.
Końcowa faza badań nad opisywanym lekiem wykazała, iż stosowanie rybocyklibu może zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby aż o 25%.
„Istnieje pilna potrzeba znalezienia nowych, dobrze tolerowanych terapii, które pozwolą uniknąć nawrotu choroby, jednocześnie nie wpływając na negatywnie na jakość życia pacjentów. Badanie NATALEE, w ramach którego przez trzy lata podawano rybocyklib w skojarzeniu z terapią hormonalną, zostało opracowane z myślą o pacjentach i ich niezaspokojonych potrzebach. Optymizmem napawa fakt, że w tym badaniu osiągnięto główny punkt końcowy” – przekazał dr Dennis J. Slamon z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Pacjentom z rakiem piersi zazwyczaj proponuje się operację i chemioterapię lub radioterapię przed przyjęciem leków blokujących hormony, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby. Nowe dane dotyczące rybocyklibu mogą zatem wydatnie wpłynąć na dotychczasowe standardy postępowania.
/JKI/
Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com/zdjęcie poglądowe
Źródła: theguardian.com, zwrotnikraka.pl.