Nie od dziś wiadomo, że depresja to jedna z tych chorób, które odciskają coraz większe piętno na ogólnej kondycji świata. Jeszcze niedawno zaburzenia natury psychicznej były bagatelizowane i w znikomy sposób analizowane. Dodatkowo świadomość społeczna dotycząca kondycji psyche była na dramatycznie niskim poziomie.
Na szczęście, sytuacja ta powoli ulega zmianie. Ludzie zwracają coraz większą uwagę na powagę oraz powszechność depresji. Jest to niewątpliwie krok w dobrą stronę. Optymizmem napawać mogą również najnowsze wyniki badań opublikowane na łamach „Journal of the American Medical Psychology”. Okazuje się, że środkiem przełomowym w leczeniu depresji może być związek chemiczny występujący w niektórych gatunkach grzybów. Psylocybina, bo o niej mowa, jest środkiem psychoaktywnym wywołującym zmiany w obrębie świadomości czy emocji. Według najnowszych badań jednorazowa dawka wspomnianej substancji może wpłynąć na trwałe polepszenie się dobrostanu osób cierpiących na depresję.
Eksperyment został przeprowadzony na grupie 104. ochotników z przewlekłą depresją w wieku od 21 do 65 lat. Badanych podzielono na dwie części. Pierwszej z nich podano 25 mg psylocybiny, natomiast drugiej środek zastępczy wywołujący efekt placebo. Z całego przedsięwzięcia wykluczono osoby przejawiające tendencje samobójcze czy uzależnienie od substancji. Dodatkowo w badaniu nie uczestniczyli badani z przeszłymi epizodami maniakalnymi lub objawami psychozy. Wyniki eksperymentu mogą napawać optymizmem. Okazuje się, iż jednorazowe podanie psylocybiny skutecznie redukuje objawy depresji. Poprawę stanu badanych sprawdzono na dwóch skalach. Zarówno w przypadku skali depresji Montgomery-Asberg (MADRS), jak i skali niesprawności Sheehana zauważono pozytywną różnicę między dwoma grupami. Fakt ten, w połączeniu z informacją, że w grupie pacjentów poddanym terapii psylocybiną nie zanotowano żadnych skutków ubocznych, sprawia, iż zastosowany środek może okazać się substancją przełomową w procesie leczenia depresji.
„Leczenie psylocybiną było związane z klinicznie istotnym, utrzymującym się zmniejszeniem objawów depresji i niepełnosprawności funkcjonalnej, bez poważnych efektów niepożądanych. Te wyniki wpisują się w listę coraz większej liczby dowodów na to, że podawanie psylocybiny razem ze wsparciem psychologicznym może być obiecującym nowatorskim podejściem w leczeniu ciężkiej depresji” – informują naukowcy.
/JKI/
Źródła: pap.pl; wikipedia.org