Jestem zmęczony, przemęczony, znużony, wyczerpany, wycieńczony, umordowany, wykończony lub po prostu ledwo żywy. Wydaje się, że współczesne słownictwo przedstawia kilkanaście sposobów na wyjaśnienie tego, że przez jakiś okres czasu jesteśmy wycieńczeni. W związku z tym nasuwa się niemała liczba pytań. Czy nasze chroniczne zmęczenie to efekt charakterystyki naszych czasów? Czy ciągłe siedzenie przed ekranem, FOMO i przebodźcowanie powodują, że nie mamy na nic siły? A może jesteśmy bardziej świadomi i dzięki temu łatwiej przychodzi nam ocenianie naszej kondycji? Kiedy powinniśmy się zacząć niepokoić?
„Najprościej rzecz ujmując, musimy rozróżnić zmęczenie od przemęczenia” – twierdzi profesor Russell Foster, kierownik Sleep and Circadian Neuroscience Institute na Uniwersytecie Oksfordzkim. „Zmęczenie leczy się odpowiednią ilością snu; przemęczenie nie, a zazwyczaj jest podstawowym wskaźnikiem stanu zdrowia. Jeśli więc wysypiasz się wystarczająco dużo, ale budzisz się z chronicznym zaspaniem i niezdolnością do prawidłowego funkcjonowania, musisz udać się do swojego lekarza rodzinnego”.
Zazwyczaj powyższe problemy pojawiają się wraz z innymi objawami, twierdzi dr Luke Powles z Bupa Health Clinics. „Anemia, czyli jeśli nie masz wystarczającej ilości krwinek czerwonych lub hemoglobiny potrzebnych dla twojego organizmu, może powodować osłabienie lub duszności, natomiast cukrzyca może powodować pragnienie i utratę wagi. Niedoczynność tarczycy, co oznacza niepoprawną regulację metabolizmu, często powoduje osłabienie i zmęczenie, ale może także występować wraz z przyrostem wagi i depresją.
No dobrze, ale co jeśli jest najzwyczajniej w świecie… zmęczony. Niby śpisz te siedem, osiem godzin, ale odczuwasz, że jakoś twojego snu jest niewłaściwy, co w konsekwencji powoduje, że w ciągu dnia masz załzawione oczy i jesteś mega zmęczony. Co możesz wtedy zrobić? Początkowo zwróć uwagę na fakt, że mityczne „osiem godzin snu” to tak naprawdę średnia. Niektórzy potrzebują mniej, a inni więcej czasu na regenerację organizmu.
„Zdrowy zakres snu może wynosić od zaledwie sześciu do nawet dziesięciu godzin snu. Owszem, różne badania wykazały, że jeśli będziesz spał dłużej lub krócej niż osiem godzin, to średnia długość życia może być krótsza, ale wiele z tych badań nie uwzględniała stanu zdrowia uczestników. Jeśli odczuwasz przemęczenie, prawdopodobnie będziesz spać więcej – i podobnie, jeśli śpisz krócej, to może być spowodowane różnymi czynnikami (…). Dlatego nie wszystkie badania są pomocne”. – informuje Foster.
Istnieje jednak jedna dobra rada. Jeśli w ciągu dnia czujesz, że jesteś zmęczony, postaraj się o wcześniejsze pójście spać. Jeśli ostatecznie osiągniesz długość snu, dzięki której czujesz, że twoje dni stały się trochę bardziej znośne, prawdopodobnie będzie to sygnał, że powinieneś trzymać się jej na stałe. Dodatkowo, jeśli zależy ci na odpowiednim śnie, to zrezygnuj z dużej ilości światła, tuż przed snem. Dzięki temu twój organizm łatwiej wejdzie w fazę odpoczynku. Aktywność (najlepiej na świeżym powietrzu), wykorzystanie światła dziennego, czy zrezygnowanie z popołudniowego kubka kawy na pewno również wyjdą na plus. Ale pamiętaj, możesz być po prostu chwilowo zmęczony. Połóż się wcześniej spać i problem powinien zostać rozwiązany. Przemęczenie nie jest równe zmęczeniu.
/JK-I/
Źródło: theguardian.com
Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com