Dawid Podsiadło z nowym singlem, płytą i trasą koncertową. Co pojawi się na polskim rynku muzycznym?

Jeden z najbardziej popularnych polskich wokalistów ogłosił, że jesienią tego roku wyda nową płytę, promując ją trasą koncertową po największych miastach w Polsce. Najnowszy zapowiadający płytę singiel – “POST” – już teraz ma setki tysięcy wyświetleń, a swoją treścią rozbudził debatę publiczną. Co artysta chce przekazać poprzez swoje najnowsze utwory?

 

 

“POST”, czyli diagnoza polskiej hipokryzji

Utwór został wydany o północy w piątek – jest to nieprzypadkowa data. W tradycji katolickiej, szczególnie w Polsce, piątek jako dzień śmierci Chrystusa jest dniem postnym, w którym powinno się powstrzymać od pokarmów mięsnych. Zazwyczaj sprowadza się to do kulturowego zwyczaju jedzenia ryby na obiad, co jako motyw wykorzystał Dawid Podsiadło.

Nie jest to zresztą jedyne odniesienie do postawy niektórych katolików w Polsce. Artysta zwraca uwagę na wścibstwo związane z życiem seksualnym innych ludzi, nagminne ocenianie ich decyzji i postaw, ksenofobię, dyskryminację i pogardę wobec środowiska LGBT, seksizm i przekonanie o własnej nieomylności oraz wyższości. 

Artysta wykorzystał również ewidentne motywy z Pisma Świętego – śpiewa o “Piotrku”, czyli Świętym Piotrze, który stoi na straży wrót niebios oraz wykorzystuje motyw potępienia – tak jak powiedział Chrystus, “kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem”. Podmiot liryczny jednak jest pierwszy do symbolicznego rzutu “prosto w twarz”. Uważa, że zasługuje na dostanie się do raju, w odróżnieniu od ocenianych przez siebie ludzi, podsumowując to słowami “Bóg da zbawienie, ale tylko nam”.

 

Więc ja tu poszczę, bo piątek
Na straży, tu przy wrotach
Piotrek, no wpuść mnie do środka
No weź mi niebo pokaż

Rzucę kamieniem prosto w twoją twarz
Nic o mnie nie wiesz, a ja ciebie znam
W niebieskim niebie nie otworzą nam
Bóg da zbawienie, ale tylko nam

 

Tekst utworu dość bezpośrednio wskazuje na myśl, którą dosadnie przekazuje aktor. Dodatkowo wzmacnia ten przekaz komentarzem, który zawarł w opisie posta na Facebooku towarzyszącego premierze utworu:

 

https://www.facebook.com/podsiadlo.dawid/posts/pfbid022vbeFtbg6oGM5prNnzeWS76D4C5CBnGHuu9ppGJ12JkNaBrCo7fK4nym2XBiqWcl

 

POSTne refleksje

Komentarze dotyczące utworu wskazują na to, że większość opinii publicznej zgadza się z Dawidem i również frustruje się wyżej zobrazowaną hipokryzją. Niewiadomą pozostaje, czy cały program artystyczny albumu “POSTprodukcja” będzie dotyczył postaw katolików kulturowych, czy też Podsiadło poszerzy zakres tematyczny tekstów. Artysta cieszy się dużą popularnością i wygląda na to, że postanowił oddziaływać na opinię publiczną swoją muzyką. Niewątpliwie jest to album warty śledzenia.

Strona konserwatywna sceny politycznej nie podchodzi do piosenki tak pozytywnie jak entuzjaści myśli progresywnej. Dla tych drugich utwór jest atakiem w ich oponentów, zatem staje się zarazem orężem walki w świecie polityki, w którym coraz bardziej zagęszcza się atmosfera w związku z nadchodzącymi w przyszłym roku wyborami parlamentarnymi. 

Uważam jednak, że zawarta wyżej diagnoza zwraca uwagę na ważne elementy – wspomniana postawa jest w istocie negatywna i niezgodna z ideałami niesionymi przez myśl chrześcijańską. Podejrzewam, że cechuje ona mniejszą część wierzących niż może się wydawać stronie niezwiązanej z Kościołem, jest to jednak dalej grupa zauważalna w przestrzeni publicznej.

Chrystus uczy nas miłości i szacunku do drugiego człowieka. Nie jest to oczywiście równoznaczne z poklaskiem wobec postaw negatywnych. Przedstawiony wyżej jednak obraz Polaka-katolika ukazuje postawę roszczeniową wobec Boga i osiągnięcia zbawienia, przy równoczesnej pogardzie wobec innych ludzi. Podmiot liryczny cechuje pycha, czyli pierwszy z grzechów, o którego niebezpieczeństwie wielokrotnie przypomina Pismo Święte.

Nie sądzę, że utwór powinien być odbierany jako atak, a bardziej jako zwrócenie uwagi na problem przy równoczesnym zachęceniu do autorefleksji. Czy naprawdę żyję w zgodzie z zasadami wiary, czy też uskuteczniam tradycje katolickie z przyzwyczajenia, a nie idzie za tym postawa moralna?

 

 

Trasa koncertowa i euforia fanów

Dawid Podsiadło cieszy się niezwykłą popularnością, a jego koncerty gromadzą setki tysięcy fanów. Nie dziwi więc fakt, że bilety na nadchodzące koncerty znikają z zawrotną prędkością, a niektóre daty już po kilku dniach od ogłoszenia trasy zostały wyprzedane. Artysta zagra w największych polskich miastach – Szczecinie, Gdańsku/Sopocie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Informacje o datach i lokalizacjach znaleźć można na Facebooku artysty:

 

Droga do sławy 

Najpopularniejszy w Polsce piosenkarz młodego pokolenia urodził się 23 maja 1993 roku w Dąbrowie Górniczej. Tam uczył się w szkole muzycznej i założył ze szkolnymi kolegami rockowy zespół Curly Heads, w którym został wokalistą. W 2012 roku Podsiadło wygrał polską edycję telewizyjnego talent show „X Factor”. Wykorzystał zwycięstwo w pełni – na fali ogromnej rozpoznawalności zawarł kontrakt na wydanie płyty w dużej międzynarodowej firmie.

Już rok od finału “X Factor” ukazała się płyta „Comfort and Happiness”. W pierwszym tygodniu od premiery weszła na szczyt listy sprzedaży w Polsce. W ciągu kilku lat od premiery sprzedaż przekroczyła 200 tysięcy egzemplarzy. Ten imponujący wynik zagwarantował artyście diamentową płytę. W dalszych miesiącach zyskał wiele prestiżowych nagród za swoją twórczość.

Od 2014 roku Podsiadło uczestniczy w letnim festiwalu objazdowym Męskie Granie. Zaśpiewał utwory „Elektryczny” (2014), „Wataha” (2016) i „Nieboskłon” (2018) wraz z innymi artystami młodego pokolenia. Ich łączna ilość wyświetleń na YouTube przekracza 78 milionów, co ukazuje jak ogromną rozpoznawalnością cieszy się jego muzyka. W listopadzie 2015 roku wydał z kolei album „Annoyance and Disappointment”, za który również uzyskał wiele nagród, a piosenki takie jak “Pastempomat” czy “W dobrą stronę” stały się hitami młodego pokolenia. 

Po kilkuletniej przerwie od koncertowania wrócił w wielkim stylu. Jesienią 2018 roku Dawid wydał trzecią płytę – „Małomiasteczkowy”, która jak i poprzednie uzyskała większy sukces i została doceniona zarówno przez Polaków, jak i przez przyznających prestiżowe nagrody. 

Dawid Podsiadło koncertował na największych festiwalach w Polsce: Open’erze w Gdyni, Live Music w Krakowie, a także na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Kilka tygodni po wydaniu debiutanckiej płyty poprzedzał występ amerykańskiej piosenkarki Lany Del Rey w Warszawie. Teraz wraca na wielką scenę do stęsknionych muzycznych doznań fanów.

 

źródła:
https://culture.pl/pl/tworca/dawid-podsiadlo.

 

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz także

Najnowsze

Żenująca nagonka i hejt na partnerkę znanego piłkarza!

Lauren Fryer usunęła wszystkie media społecznościowe, po tym, jak tysiące osób wylało na nią fale hejtu za to, że wygląda normalnie i nie jest...

II zjazd Akademii Samorządu za nami!

Drugi zjazd Akademii Samorządu 2023/2024 zakończony. Po raz drugi słuchacze z całej Polski spotkali się  na projekcie organizowanym przez Centrum im. Władysława Grabskiego. Początki...

Polak potrafi czyli Uniwersytet Jagielloński z sensacyjnym odkryciem!

Innowacyjna metoda rozpoznawania bakterii oraz grzybów na zdjęciach pochodzących z mikroskopów świetlnych, opracowana na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest pierwszą na świecie pod względem szybkości. Wykorzystując...

Krakowski licealista rozchwytywany przez amerykańskie uczelnie

Michał Lipiec, uczeń krakowskiego V LO im. Witkowskiego w zeszłym roku zdobył trzy medale podczas międzynarodowych olimpiad. To jednak tylko ułamek jego sukcesów, które...

Bilety na mecze Polaków wyprzedane!

Po awansie Reprezentacji Polski na Euro 2024 byliśmy świadkami bardzo szybkiej sprzedaży biletów. Wielu fanów czuje się pokrzywdzonych. Polacy jako ostatni, po ekscytującej serii rzutów...

Kontrowersyjna koszulka reprezentacji Niemiec, koncern Adidas zabrał głos w tej sprawie!

Na koszulkach Reprezentacji Niemiec z numerem 44 zauważono podobieństwo do nazistowskiego symbolu SS. Adidas, UEFA i DFB nie widzieli nic niestosownego!  Mimo że do Euro...

(WIEM) Po co nam edukacja? Odpowiada dr hab. Klaudia Cymanow- Sosin

Czym jest edukacja, jakie są jej cele, jak budować relacje i skutecznie się komunikować. O tym wszystkim w ramach serii Warsztatów Innowacyjnej Edukacji Medialnej...

Studia za granicą. Jak się przygotować i jakie korzyści dają?

Marzysz o studiowaniu za granicą? Chcesz poszerzyć swoje horyzonty, nauczyć się nowego języka i zanurzyć się w innej kulturze? Oto kompleksowy przewodnik, który pomoże...