Polacy a wojna w Ukrainie. O tym, jak pomagamy i jak pomagać

Po zbrojnej agresji Putina na Ukrainę świat z dnia na dzień zmienił się nie do poznania. Choć każdy wiedział o działaniach rosyjskiego przywódcy, dantejskie sceny zza wschodniej granicy szokują i przerażają. W tym wszystkim jednak dostrzec można światło nadziei, które wzbudzają ludzkie postawy – również postawy Polek i Polaków.

„A więc wojna” – te słowa usłyszał każdy słuchacz Polskiego Radia 1 września 1939. Podejrzewam, że mało który młody człowiek spodziewał się, że pewnego lutowego poranka 2022 roku przyjdzie nam wypowiedzieć je po raz kolejny, z obawą spoglądając na to, co dzieje się u naszych sąsiadów.  

Konflikt ten porusza, przeraża, wzbudza obawy i prowadzi do refleksji. Nie o tym jednak chcę dziś mówić, bo ogrom mediów dostarcza nam świeże informacje o poczynaniach wojsk i decyzjach politycznych. Na te wielkie rozstrzygnięcia nie mamy jako jednostki wpływu, jednak w pełni kontrolujemy naszą postawę wobec tego konfliktu. 

 

Dobro, które czynią ludzie

Od momentu rozpoczęcia konfliktu Polacy dokonali niezwykłej mobilizacji na rzecz pomocy Ukrainkom i Ukraińcom. Na granicy stoją wręcz tłumy osób, które oferują pomoc. Rozdawane są prowianty, ubrania, potrzebne rzeczy. Wolontariusze służą radą, wspomagają w opanowaniu emocji, gwarantują zakwaterowanie. Przez te kilka dni granicę przekroczyło kilkaset tysięcy obywateli Ukrainy.

W tym wszystkim pomagają instrumenty prawne. Uciekający przed wojną nie mają sprawdzanych paszportów covidowych, mogą przekraczać granicę ze zwierzętami, nawet w przypadku braku dokumentu tożsamości nie jest odmawiana im pomoc. Gdy zagraniczne media podejmują ten temat, reporterzy są zszokowani tak otwartą postawą – nikomu bowiem nie jest odmawiana pomoc i schronienie. 

Ludzie oferują schronienie uchodźcom w swoich prywatnych domach całkowicie za darmo. Przyjeżdżają na dworce po całe rodziny, aby zapewnić im schronienie. Lokale gastronomiczne zapewniają pożywienie wolontariuszom, firmy przekazują datki i pieniądze, a celebryci również mobilizują do pomocy – przykładowo znany raper Bedoes przekazał 100 tysięcy złotych na zbiórkę charytatywną.

Rząd również podejmuje szereg działań. Takie decyzje jak np. zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii podejmowane są w ekspresowym tempie. Z niezwykłym zaangażowaniem politycy podnoszą sprawę ukraińską na forum międzynarodowym, zachęcając organizacje do postawienia się Putinowi. Nie ma w tych działaniach zwłoki ani czekania na reakcję zachodu – Polska jest liderem tych działań, a Polacy z chęcią i ogromną hojnością w nich uczestniczą. 

Na chwilę jakby zniknęły inne problemy, i poza nielicznymi i bardzo abstrakcyjnymi słowami krytyki, naród zgodnie popiera sposób pomocy Ukrainie. Tę pomoc oferuje i rząd, i organy samorządowe, i organizacje społeczne, i politycy ze wszystkich stron sceny politycznej, i firmy oraz przedsiębiorstwa, i zwykli ludzie.

 

Kulturowy wymiar pomocy, czyli wciąż żywe cechy narodowe

Obecna sytuacja dosadnie udowadnia jedną ważną rzecz – przymioty przypisywanie narodowi polskiemu są prawdziwe. Mówię tu o słynnej gościnności oraz umiejętności działania ponad podziałami w obliczu kryzysu.

Przypisywana Polakom gościnność w pełni ma odzwierciedlenie w obecnej sytuacji. Podkreślam jeszcze raz – ludzie przyjmują pod swój dach rodziny, oddają im swoje mieszkania, lokale użytkowe, posiadane posiadłości itp. Zapewniają przy tym jedzenie, pomoc, możliwość kontaktu z bliskimi. Jest to piękna postawa, o której trzeba mówić i do której należy zachęcać – szczególnie, gdy od podjęcia decyzji o pomocy realnie zależy ludzkie życie.

W ostatnich latach społeczeństwo polskie ogromnie się spolaryzowało. Po wielkich sporach politycznych i społecznych wydawać się mogło, że naród jest podzielony tak mocno, że nic nie zdoła zniszczyć tej bariery. Z dnia na dzień jednak to wszystko przestało mieć znaczenie. Gdy trzeba było stanąć ramię w ramię i zrobić to co słuszne – pomóc drugiemu człowiekowi – drugorzędnym, a wręcz nieistotnym stało się kto jaką partię popiera.

Historia nigdy nas nie oszczędzała. Oprócz względów geopolitycznych – konflikt bowiem dzieje się tuż koło nas – myślę, że tak wzmożona działalność pomocowa wynika ze zrozumienia. Wiemy, jak to jest konfrontować się militarnie z Rosją. Wiemy, co się dzieje, gdy kraj atakuje silniejszy przeciwnik. Mamy świadomość, jak straszna i okrutna jest wojna, a z wiedzy tej wynika poczucie odpowiedzialności.

 

Hart ducha Ukraińców

Każdy już zapewne słyszał znamienny cytat: “Rosyjski okręcie wojenny, pie*dolcie się!”, który był odpowiedzią ukraińskich żołnierzy z Wyspy Węży na wezwanie do poddania się. Po internecie szybko rozniosła się również historia żołnierza, który wiedząc, że nie zdąży zamontować ładunku wybuchowego na moście, wysadził się wraz z nim, by opóźnić Rosjan. Z kolei prezydent Ukrainy propozycję ewakuacji odtrącił prostym komunikatem – “potrzebuję amunicji, a nie podwózki”. 

To tylko niektóre z bohaterskich postaw, które cechują walczących w Ukrainie przeciwko Rosjanom. W mediach co chwila pojawiają się doniesienia o podobnych wydarzeniach. Można z wysokim prawdopodobieństwem przypuszczać, że Putin nie spodziewał się tak aktywnego oporu.

Jak piszą ukraińskie media, naród widzi poparcie płynące również zza granicy. Dzięki mediom docierają do nich zdjęcia z wielotysięcznych manifestacji w polskich miastach, wydarzeń mających miejsce pod ambasadami, czy też fala postów poparcia w środkach masowego przekazu. Pragnienie wolności, poczucie niesprawiedliwości, miłość do ojczyzny i poczucie słuszności podejmowanych decyzji zachęca do aktywnej walki i oddawania życia za sprawę. 

 

Co mogę zrobić ja?

Wojna jest okrutna, niesie za sobą śmierć i cierpienie niewinnych. Kiedy jednak agresor zaatakuje, należy się bronić – to robią właśnie nasi zachodni sąsiedzi. Myślę, że w obecnej sytuacji każdy Polak powinien zadać sobie pytanie – a co mogę zrobić ja, by zatrzymać rozlew krwi? Bo okazuje się, że można zrobić wiele.

  1. Wyrażanie poparcia w social mediach i odpowiedzialne z nich korzystanie – nieudostępnianie fake newsów ani nie zdradzanie informacji o działaniach zbrojnych, które mogłyby zostać wykorzystane przeciwko Ukrainie
  2. Przekazywanie środków finansowych na zbiórki – np. na Caritas, Polską Akcję Humanitarną, zbiórki na portalu Zrzutka.pl i inne cele służące bezpośrednio Ukrainkom i Ukraińcom 
  3. Zaangażowanie się w wolontariat – przekazanie darów, pomoc przyjeżdżającym do Polski, przygarnięcie ludzi pod swój dach, dzielenie się umiejętnościami – np. poprzez pomoc prawną, psychologiczną, językową


W interesie każdego Polaka jest zakończenie trwającego w Ukrainie konfliktu. Już teraz mamy powody by cieszyć się ze skali okazanego dobra i wsparcia, jednak nie możemy osiadać na laurach. To dopiero początek długiej i wymagającej drogi – drogi pomocy drugiemu człowiekowi. Jest to postawa słuszna, której należy się podjąć – w takiej formie, jakiej tylko możemy.

Okazujmy wsparcie. Czyńmy dobro. Róbmy to, co jest słuszne – pomagajmy.

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz także

Najnowsze

Organizacje pozarządowe czyli III zjazd Akademii Samorządu

Trzeci zjazd Akademii Samorządu 2023/2024, który po raz kolejny odbył się w Krakowie, już za nami. Odbył się w dniach 17-19 maja 2024 roku....

W cieniu matur czyli egzamin ósmoklasisty

Nieco w cieniu zmagań maturzystów wczoraj rozpoczął się "Egzamin ósmoklasisty 2024". Poniżej przybliżamy jego terminy, wyniki i jego okoliczności. Zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej...

Z notatnika maturzysty czyli pierwsze matury za nami

Język polski, matematyka oraz język nowożytny to pierwsze trzy obowiązkowe przedmioty, które zostały napisane w tym tygodniu przez około 339 tysięcy abiturientów. Tym razem matury...

Znamy finalistów Ligi Mistrzów. Real znów zwycięski?

W tym roku finał Ligi Mistrzów odbędzie się pierwszego czerwca na londyńskim Wembley. Tegoroczne półfinały Ligi Mistrzów przyniosły mnóstwo emocji a wszystko to za...

Żenująca nagonka i hejt na partnerkę znanego piłkarza!

Lauren Fryer usunęła wszystkie media społecznościowe, po tym, jak tysiące osób wylało na nią fale hejtu za to, że wygląda normalnie i nie jest...

II zjazd Akademii Samorządu za nami!

Drugi zjazd Akademii Samorządu 2023/2024 zakończony. Po raz drugi słuchacze z całej Polski spotkali się  na projekcie organizowanym przez Centrum im. Władysława Grabskiego. Początki...

Polak potrafi czyli Uniwersytet Jagielloński z sensacyjnym odkryciem!

Innowacyjna metoda rozpoznawania bakterii oraz grzybów na zdjęciach pochodzących z mikroskopów świetlnych, opracowana na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest pierwszą na świecie pod względem szybkości. Wykorzystując...

Krakowski licealista rozchwytywany przez amerykańskie uczelnie

Michał Lipiec, uczeń krakowskiego V LO im. Witkowskiego w zeszłym roku zdobył trzy medale podczas międzynarodowych olimpiad. To jednak tylko ułamek jego sukcesów, które...