Rząd Donalda Tuska wybudował gazoport? Pan Detektyw sprawdza!

Pan Detektyw sprawdza!

Przewodniczący PO Donald Tusk we wtorek (30.03.) na konferencji w Starym Chabowie stwierdził, że to jego rząd (PO-PSL) wybudował gazoport, a rząd PiS nadał mu tylko nazwę.

Na tweeta posła PO odpowiedział Człowiek Bóbr, którego konto na tweeterze obserwuje blisko 50 tysięcy osób. Satyryczne konto znane jest z celnych ripost kierowanych w stronę polityków. Według Człowieka Bobra rząd PO-PSL tylko blokował budowę gazoportu.

Po sprawdzeniu faktów Pan Detektyw informuje:

1.Uchwała Rady Ministrów nr 3/2006 z 31 stycznia 2006 r. zobowiązująca do budowy terminala LNG. (rząd Prawa i Sprawiedliwości)

2. Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów nr 79 z 17 maja 2006 r. w sprawie powołania Zespołu ds. Polityki Bezpieczeństwa Energetycznego. (rząd Prawa i Sprawiedliwości)

3. Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z 22 maja 2006r. pod przewodnictwem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – zalecenia dot. przygotowania warunków przystąpienia do inwestycji, określenia lokalizacji, zawarcia kontraktów. (rząd Prawa i Sprawiedliwości)

4. Uchwała Rady Ministrów nr 77/2006 z 31 maja 2006 r. zobowiązująca Ministra Gospodarki do ustalenia warunków inwestycji, ustalenia lokalizacji, zawarcia kontraktów na dostawę gazu.(rząd Prawa i Sprawiedliwości)

5. Studium Wykonalności i Założeń Techniczno-Ekonomicznych – czerwiec 2006 – grudzień 2006. (rząd Prawa i Sprawiedliwości)

6. Decyzja Zarządu PGNiG S.A. z 15 grudnia 2006 o lokalizacji terminala w Świnoujściu. (rząd Prawa i Sprawiedliwości)

7. Powołanie 29 marca 2007 r. spółki Polskie LNG sp. z o.o. do budowy i obsługi terminala. (rząd Prawa i Sprawiedliwości)

8.Ogłoszenie 22 czerwca 2007 r. przez Polskie LNG przetargu ograniczonego na projekt terminala. (rząd Prawa i Sprawiedliwości)

9. Zmiana Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego miasta Świnoujście uwzględniająca budowę terminala – uchwała Rady Miejskiej z 28 sierpnia 2007 r. (rząd Prawa i Sprawiedliwości)

10. Termin składania ofert na projekt terminala 8 października 2007 r. Kolejne trzy punkty dotyczą kontraktu na dostawy LNG. (rząd Prawa i Sprawiedliwości)

11.Rozmowy z Ministrem Energetyki Algierii – Chakib’em Khelil’em – 17-18 stycznia 2007 r. (rząd Prawa i Sprawiedliwości)

12. Rozmowy z Ministrenlm Energii i Przemysłu Kataru – 28 stycznia 2007 r. (rząd Prawa i Sprawiedliwości)

13. Wizyta Ministra Gospodarki RP w Republice Jemenu – 14-15 kwietnia 2007r. (rząd Prawa i Sprawiedliwości)

Falochron: 14. Ustanowienie przez rząd Jarosława Kaczyńskiego Programu Wieloletniego 2008-2011 p.n. „Budowa falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu” nadzorowanego przez Ministra Gospodarki Morskiej, a realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie. (rząd Prawa i Sprawiedliwości)

Zgodnie z harmonogramem przyjętym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości terminal miał być otwarty w IV kwartale 2012 roku. Niestety nadeszły rządy Donalda Tuska, który dopiero 19 sierpnia 2008 zaakceptował oficjalnie inwestycję. Na skutek opóźnień inwestycji z lat rządów Platformy Obywatelskiej pierwszy statek z dostawą 210 tys. m3 skroplonego gazu ziemnego wpłynął do Świnoujścia 11 grudnia 2015 roku, to jest trzy lata po zakładanym w harmonogramie terminie.

 

Pan Detektyw
Pan Detektyw
Cześć! Jestem Pan Detektyw! Moim zadaniem jest wyłapywanie fake newsów ⛔ Masz podejrzaną informację? Wyślij ją do mnie, a ja to zweryfikuję 👓🔎 #factchecking kontakt: pandetektyw.factchecking@gmail.com

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz także

Najnowsze

Nowa kartka w piłce nożnej! Zmiany tuż tuż


W niedalekiej przyszłości będziemy świadkami kolejnej piłkarskiej rewolucji. Międzynarodowa Rada Piłki Nożnej chce wprowadzić nową sędziowską kartkę o kolorze niebieskim. Czemu ma służyć? Poniżej...

Wypij kawkę w towarzystwie kota, czyli kocie kawiarenki

W ostatnim czasie wielką popularność zyskują kocie kawiarnie, gdzie w towarzystwie miauczących czworonogów można wypić kawkę, herbatkę i zjeść coś słodkiego. Inicjatywa zrodziła się w...

Jak e-sport stał się polem do hazardu dla młodych graczy

Gry komputerowe nie są już tylko formą rozrywki, ale również sposobem na zarabianie pieniędzy. Znaczący wzrost popularności skinów do gier, zwłaszcza takich tytułów jak...

Jeśli posiadasz te monety z czasów PRL-u jesteś bogaty! 

Czy zastanawiałeś się kiedyś co ze starymi monetami z czasów PRL-u, którymi płacili nasi rodzice i dziadkowie?  Jeśli jesteś ich posiadaczem, to może oznaczać, że...

Kilka zdań o pokoleniu Z i „Gangu Albanii” czyli mądry Polak po szkodzie?

W ostatnich dniach spora część internautów oraz mediów emocjonowała się skandalicznym zachowaniem muzyka, znanego szerszej publiczności jako „Popek”. Jego ordynarny występek został zarejestrowany na...

Zaskakujące korzyści z grania w gry komputerowe w kontekście zawodowym

Komputery stały się integralną częścią naszego codziennego życia, a umiejętność ich obsługi stała się niemal równie ważna jak czytanie czy pisanie. Często zastanawiamy się,...

Influencerki mają problem – sztuczne influencerki robią furorę w sieci!

W świecie mediów społecznościowych nadchodzi nowa era, era, w której influencerki stają przed nowym wyzwaniem – konkurencją ze strony sztucznych postaci. Zjawisko to nie...

Polska 15 krajem na świecie pod kątem rezerwy złota!

W poprzednim roku Narodowy Bank Polski zakupił 130 ton złota, tym samym Polska stała się jednym z bardziej zaopatrzonych w kruszec państw świata. Prezes...